Joe Biden leköszönő amerikai elnököt pénteken egy durván Izrael-ellenes könyvvel a hóna alatt kapták lencsevégre, amikor távozott egy könyvesboltból.
Bident a sajtó szúrta ki a Nantucket Bookworksből távozóban, kezében a „Százéves háború Palesztináért” című könyv egy példányával, melynek alcíme A telepes gyarmatosítás és az ellenállás története, 1917-2017”. A könyv írója Rashid Khalidi, a Columbia Egyetem professzor emeritusa, ismert Izrael-ellenes aktivista – jelentette a New York Post.
A Fox News Digital megkereste Khalidit és a Fehér Házat.
A könyv szerint „Palesztina modernkori történelme leginkább így értelmezhető: gyarmati háborúként, amelyet az őslakosok ellen vívtak különböző felek, hogy arra kényszerítsék őket, hogy akaratuk ellenére átadják szülőföldjüket egy másik népnek”.
Az nem derült ki, hogy Biden megvásárolta-e a könyvet, vagy ajándékba kapta.
A palesztin és libanoni származású Khalidi az első Trump-kormányzatot Izrael „szócsövének” nevezte, és bírálta Izraelt a gázai humanitárius áldozatok miatt, miután a Hamász 2023. október 7-én mintegy 1 200 embert ölt meg Izraelen belül, és több, mint 250 túszt, köztük amerikaiakat is elrabolt és Gázába hurcolt.
„Az izraeli sajtót olvasva tökéletesen nem világos, hogy mi a politikai céljuk. Úgy értem, etnikai tisztogatás. Ez nem politikai cél. Ők ezt csinálják. A Gázai övezet északi részének lakosságát a Gázai övezet déli részébe terelik. De hogy mi a politikai céljuk, az számomra teljesen homályos az izraeli sajtó írásaiból, amennyire meg lehet állapítani”
– mondta Khalidi az Intercepted című podcastban 2023 novemberében.
Biden többször kijelentette, hogy támogatja Izraelt, de izraeli támogatói bírálták, amiért feltételeket szabott a közel-keleti szövetségesnek nyújtott amerikai segélyeknek, és az év elején szüneteltette a nehézfegyverek szállítását a zsidó állam számára.
A könyv, amely 2020-ban, az Ábrahám-megállapodások aláírása előtt, bírálta Trumpot az amerikai nagykövetség Jeruzsálembe költöztetéséért és azért, mert elismerte, hogy Izrael annektálta a Golán-fennsíkot, amelyet az 1967-es hatnapos háborúban foglalt el Szíriától.
A könyvben Khalidi Izrael palesztinokkal szembeni állítólagos diszkriminatív politikájáról írt.
„A telepes-gyarmati összecsapások az őslakos népekkel csak háromféleképpen végződtek: az őslakosok teljes leigázásával, mint Észak-Amerikában; a gyarmatosítók vereségével és kiűzésével, mint Algériában, ami rendkívül ritka; vagy a gyarmati felsőbbrendűség feladásával, kompromisszum és megbékélés keretében, mint Dél-Afrikában, Zimbabwében és Írországban”
– írta.
Khalidi dicsérte a palesztinok Izrael elleni első intifádát is, amely 1987 és 1993 között zajlott, és több mint 2 000 ember halálát okozta – írta a Post.
„Az első intifáda az elnyomással szembeni népi ellenállás kiemelkedő példája volt, és a palesztinok első meg nem szűnő győzelmének tekinthető az 1917-ben kezdődött hosszú gyarmati háborúban”
– olvasható a könyvben.