A 75 éves Rawhi Fattouh fogja „ideiglenesen helyettesíteni” Mahmúd Abbászt a Palesztin Hatóság aggastyán vezetőjét annak halála esetén – jelentette be szerdán Abbász, két héttel 89. születésnapja után Rámalláhban.
A Palesztin Hatóság hivatalos Wafa hírügynökségének jelentése szerint Abbász szerdán aláírta azt a nyilatkozatot, hogy amennyiben pozíciója megüresedik, Fattouh tölti be a szervezet legfőbb vezetőjének szerepét „a palesztin választási törvény szerinti elnökválasztás megtartásáig”.
Abbász azt állította, hogy a parancsot azért adta ki, hogy „fenntartsa a stabilitást” egy olyan időszakban, amikor a Palesztin Hatóságnak „számos kihívással kell szembenéznie”.
A „a palesztin választási törvény szerinti elnökválasztás” persze négy évente van, ugyanakkor választást legutóbb 2006-ban tartottak, ami azt jelenti, hogy
Abbász jelenleg az eredeti négyéves mandátumának 20. évében jár.
Fattouh, Abbász régi bizalmasa, aki jelenleg a Palesztin Nemzeti Tanácsot – a Palesztin Felszabadítási Szervezet törvényhozó testületét – vezeti, Jasszer Arafat 2004 novemberében bekövetkezett halála után volt a Palesztin Hatóság ideiglenes vezetője.
Az 1949-ben, a Gázai övezetben született Fattouht izraeli elemzők „unalmasnak és politikai befolyással vagy tényleges kormányzásra való képességgel nem rendelkezőnek” tartották.
Ugyanakkor szintén nem túl fiatal Abbász-utód története nem kifejezetten az asztal mögött ülő hivatalnokoké. 2008 márciusában az izraeli határőrök elkapták Fattouhot 3000 mobiltelefonnal az autójában, amelyeket Jordániából próbált becsempészni Júdeába és Szamáriába az izraeli beutazási engedélyével. Az incidens állítólag „feldühítette” Abbászt, és megtiltotta Fattouhnak, hogy belépjen az irodáiba.
Tavaly Joav Gallant akkori védelmi miniszter visszavonta Fattouh VIP-beutazási engedélyét, miután meglátogatott egy szabadon bocsátott palesztin terroristát, aki évtizedeket ült börtönben, mert megölt egy IDF-katonát.
A terrorista, aki Fattouh látogatását kiérdemelte Karim Júnisz volt, aki 1980-ban a Golán-fennsíkon meggyilkolta Avraham Bromberg IDF-tizedest. Életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték 1983-ban, de 2012-ben Simon Peresz akkori izraeli elnök, a palesztinok irányába tett gesztusként, 40 évre változtatta a büntetését.
Fattouh a történelemmel is hadilábon áll.
2023-ban ugyanis azt bírta mondani, hogy az arabok több mint 1,5 millió (sic!) éve élnek Jeruzsálemben, míg a zsidó nép „csak” 6 000 éve van a térségben.
A tények nem zavarják Fattouht, ugyanis a régészek által talált legrégebbi emberi (nem palesztin, hanem általában emberi!) fosszíliák 300 ezer évvel ezelőttről származnak – 1,2 millió évvel későbbről, mint Fattouh állítása.