Hatalmas a feszültség: Párizsban csap össze Franciaország és Izrael

A francia hatóságok megerősítették a biztonsági intézkedéseket a csütörtöki Izrael-Franciaország Nemzetek Ligája labdarúgó-mérkőzés előtt Párizsban, remélve, hogy elkerülhető az amszterdami pogrom megismétlődése.

„Ez egy rendkívüli intézkedés, háromszor-négyszer nagyobb, mint amit általában mozgósítani szoktunk” – mondta Laurent Nunez párizsi rendőrfőnök szerdán az RTL rádiónak.

Hozzátette, hogy csak francia és izraeli zászlókat engednek be a stadionba. Ritkaságszámba menő módon a stadionon belül is bevetik a rendőrséget.

Egy elit rendőri egység fogja őrizni az izraeli csapatot a stadionba vezető úton, és további 1600 civil biztonsági alkalmazott is szolgálatot teljesít majd a mérkőzésen.

Bruno Retailleau belügyminiszter az amszterdami összecsapások után azt mondta, hogy soha nem volt kérdéses, hogy a mérkőzés a tervek szerint fog lezajlani.

Amszterdam után Párizsban is pogromot készítenek elő a zsidók ellen

„Ne tegyetek kevesebbet, mint ami Amszterdamban történt” – áll a párizsi muszlim közösséghez intézett pogrom-felhívásban.

Emmanuel Macron francia elnök, Michel Barnier miniszterelnök, Bruno Retailleau belügyminiszter, Gil Averous sportminiszter, Nicolas Sarkozy volt elnök és François Hollande volt francia elnök is részt vesz a mérkőzésen, hogy szolidaritását fejezze ki, továbbá Izrael nagykövete, Joshua Zarka is ott lesz.

Ennek ellenére a részvétel valószínűleg alacsony lesz, mindössze 20 000 szurkolót várnak a 80 000 férőhelyes stadionba.

Amikor arról kérdezték, hogy milyen kontextusban zajlik a csütörtöki mérkőzés, Ben Shimon izraeli edző azt mondta, hogy továbbra is a mérkőzésre koncentrál.

Franciaországban, ahol Európa legnagyobb zsidó és muzulmán közösségei élnek, nagy hatalmas indulatokat generál az Izrael és a Hamász palesztin terrorszervezet közötti háború. Az antiszemita cselekményekről szóló jelentések „soha nem látott” mértékben, 284 százalékkal nőttek 2023-ban – közölte júniusban a francia emberi jogi bizottság -, míg a muszlimellenes cselekmények száma mintegy harmadával emelkedtek.

Botrány: egy volt ENSZ-tanár is részt vett az amszterdami pogrom szervezésében

„Ez egy közvetlen összecsapás az ellenségünkkel (az izraeli megszálló erőkkel és Moszaddal)” – írták a pogrom előtt a betiltott palesztinpárti tüntetés szervezői.