Véget ért egy korszak: Katar kiutasítja a Hamász terroristáit

Az Egyesült Államok kérésére Katar több mint egy hete közölte a Hamaszszal, hogy be kell zárnia dohai diplomáciai irodáját – közölték a Biden-adminisztráció magas rangú tisztviselői a The Times of Israel lappal pénteken.

Katar 2012 óta látja vendégül a Hamász tisztviselőit Dohában, amikor is a terrorcsoport a szíriai polgárháború közepette áthelyezte székhelyét Damaszkuszból, és miután mindegyik amerikai adminisztráció sürgette Katart, hogy szolgáljon közvetítőként a terrorcsoport számára.

A Hamász október 7-i támadását követően az Egyesült Államok tájékoztatta Katart, hogy Doha nem tarthatja fenn a „szokásos üzletmenetet” a terrorcsoporttal. Az adminisztráció azonban nem kérte az Öböl-menti államot, hogy zárja be a dohai Hamász-irodát.

Egy amerikai tisztviselő elmondta a The Times of Israelnek, hogy miután a Hamász augusztus végén kivégezte az amerikai-izraeli túszt, Hersh Goldberg-Polint és öt másik foglyot, és ezt követően elutasította a tűzszüneti javaslatokat, így a kormányzat megváltoztatta a terrorcsoporttal kapcsolatos megközelítését. 

Az Al Jazeera hat “újságírójáról” derült ki, hogy valójában terrorista

Tegye fel a kezét, aki meglepődött…

„Miután ismételten elutasították a túszok szabadon bocsátására irányuló javaslatokat, vezetőit többé nem szabadna szívesen látnunk egyetlen amerikai partner fővárosában sem”

– mondta a The Times of Israelnek egy második magas rangú amerikai tisztviselő.

A Hamász semmi jelét nem mutatta annak, hogy a tárgyalások során elmozdult volna az „irreális pozícióiból”, és olyan feltételeket tart fenn, amelyek hatékonyan biztosították volna a hatalomban maradását Gázában – „amit az Egyesült Államok és Izrael soha nem fogad el” – mondta az amerikai tisztviselő.

Két héttel ezelőtt ezért az Egyesült Államok arra kérte Katart, hogy rúgja ki a Hamaszt – mondta az amerikai tisztviselő, hozzátéve, hogy Doha beleegyezett, és október 28-án értesítette erről a Hamasz vezetőit.

Az amerikai tisztviselő hozzátette, hogy a Hamász tisztviselőinek tényleges kiutasítására vonatkozó részletek még kidolgozás alatt vannak.

A kiutasított Hamász vezetők a legnagyobb valószínűséggel Törökországban, Iránban, Ománban, Libanonban vagy Algériában telepedhetnek le.

Ben-Menachem: Katar veszélyesebb, mint a Hamász vagy a Hezbollah

Az Öböl menti állam olyan probléma, amellyel foglalkozni kell – állítja az izraeli szakértő.