Zsidó színházi képzést indít a Színház- és Filmművészeti Egyetem

A Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) a 2025/2026. tanévben a színművész osztatlan szakképzésén belül zsidó színházi specializációt indít. Az ötéves képzés az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) kezdeményezésére, a Milton Friedman Egyetemmel együttműködésben, hazai és nemzetközi szaktekintélyek közreműködésével valósul meg. 

Az új specializáció az EMIH kezdeményezésére jön létre azzal a céllal, hogy a Baross utcai Firgun Házban – tervek szerint 2025-ben – nyíló zsidó színház számára olyan szakképzett színművészeket képezzenek, akik nemcsak a zsidó kultúrát és színházi hagyományokat ismerik behatóan, de héber és jiddis zsargon nyelvismerettel is rendelkeznek. A program különlegessége, hogy héber nyelvtudástól és vallási hovatartozástól függetlenül jelentkezhetnek rá az érdeklődők.

A héber nyelv-, valamint a zsidó kultúra oktatását a Milton Friedman Egyetem az alapoktól biztosítja.

„A fenntartó alapítványunk örömmel fogadta az EMIH megkeresését, hiszen a színházművészet gazdagodik akkor, amikor kisebbségi és többségi kultúrák együtt dolgoznak a színpadon. Az SZFE szívesen vesz részt ebben a kezdeményezésben és hisszük, hogy termékeny együttműködés veszi kezdetét a két hazai egyetem és a kiválasztott izraeli egyetem között a budapesti játszóhely működésének megalapozása érdekében” – nyilatkozta Prof. dr. Sepsi Enikő, az SZFE rektora.

Az osztályvezetők kivételes szakmai háttérrel rendelkező szakemberek: Maia Morgenstern, a bukaresti zsidó színház igazgatója, nemzetközileg elismert román színművész (a specializáció felelőse is), valamint Réczei Tamás színházrendező, dramaturg, a Firgun Zsidó Kulturális Alapítvány elnöke. Maia Morgenstern többek között olyan jelentős nemzetközi produkciókban szerepelt, mint Mel Gibson Passiója, valamint számos magyar filmben is feltűnt, például Mészáros Márta A hetedik szoba és Szász János A Witman fiúk című alkotásaiban. Az oktatásban mentori szerepet kap Szinetár Miklós rendező is.

A magyar színészlegenda, akit elvitt a Gestapo: Jávor Pál

A 120 éve született Jávor Pálra emlékezünk.

A zsidó színházi specializáció három ismeretköri elemből épül fel: az első pillér a zsidó színházművészet elméleti képzése, amely magában foglalja a színháztörténetet, előadás- és műelemzést, valamint a zsidó drámák tanulmányozását, a második alappillér a héber nyelv oktatása, míg a harmadik elem a gyakorlati képzés, amely során a hallgatók héber nyelvű színészmesterséget tanulnak a 7-10. félévben, a magyar nyelvű színészképzést követően.

A program szerves részét képezi a nemzetközi tapasztalatszerzés: a hallgatóknak a 6-7. félévben egy izraeli egyetem színművész képzésébe lesz lehetőségük becsatlakozni, ahol eredeti nyelvi környezetben mélyíthetik el tudásukat. Ez a mobilitási program nemcsak az egyetem többi specializációjának nemzetközi gyakorlatához illeszkedik, de felkészíti a hallgatókat a Firgun Ház által tervezett izraeli vendégszereplésekre is, biztosítva számukra, hogy megszerzett tudásukat később nemzetközi színházi közegben is kamatoztathassák.

A Színház- és Filmművészet Egyetem Magyarország egyetlen olyan egyetemi besorolású felsőoktatási intézménye, amely kizárólag a színház, a film és a televízió leendő alkotóművészeinek nyújt egyetemi diplomát. Az intézmény története 1865-ig nyúlik vissza, ezzel Európa egyik legrégebbi intézménye a művészeti területen. Három intézetben készítik fel a hallgatókat a színházi és mozgóképi kultúra ismereteinek elsajátítására, alkalmazására: Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézet, Sinkovits Imre Színházművészeti Intézet, Németh Antal Drámaelméleti Intézet. Szakkollégiumát 2022-ben alapította és saját Doktori Iskolája is van. Az egyetemről és a képzésekről bővebb információt talál itt: szfe.hu.

A Milton Friedman Egyetem az ország egyik legdinamikusabban fejlődő felsőoktatási intézménye, amely elsősorban gazdaságtudományi, valamint bölcsészettudományi és társadalomtudományi képzéseket kínál. Fenntartója 2017 októbere óta az EMIH-Magyar Zsidó Szövetség. Az egyetemen önállóan működő Hittudományi tanszék – Ashkenazium Intézet egyedülálló hazánkban. Az Intézet az Egyetem hittudományi képzéseit biztosítja a Jesiva zsidó tanulmányok alapképzési szak és az Európai zsidó tanulmányok mesterképzési szak révén. Az Intézet vezetője Michael Chiegel professzor. Az Ashkenázium Intézet révén kiegészítő kurzusokra is lehetőség nyílik a zsidó oktatás, a zsidó kultúra, társadalom és politika minden területén. A színészhallgatók is részesülni fognak a kulturális képzés ismereteiből.

Ez a cikk a Zsido.com oldalán jelent meg először.

Új közösségi teret kapott a harmadik legnépesebb hazai zsidó közösség

Megnyílt a miskolci Zsidóház.