Összeomlott a német kormány

Összeomlott Németország kormánykoalíciója szerdán, Olaf Scholz kancellár elbocsátotta pénzügyminiszterét, és megnyitotta az utat az előrehozott választások előtt, politikai káoszt okozva Európa legnagyobb gazdaságában néhány órákkal azután, hogy Donald Trump megnyerte az amerikai elnökválasztást.

Olaf Scholtz német kancellár, miután elbocsátotta Christian Lindner pénzügyminisztert a Szabad Demokraták (FDP) pártból, várhatóan kisebbségi kormányt vezet majd a szociáldemokratáival és a Zöldekkel, a második legnagyobb párttal.

A törvények elfogadásához ugyanakkor parlamenti többségre lenne szüksége, és január 15-én parlamenti bizalmi szavazást tervez kormánya ellen, ami március végéig előrehozott választásokat eredményezhet.

Scholz elmondta, hogy Friedrich Merz, a közvélemény-kutatások szerint messze vezető ellenzéki konzervatívok vezetője támogatását kéri majd a költségvetés elfogadásához és a katonai kiadások növeléséhez. Merznek csütörtök reggeli sajtótájékoztatóján kell válaszolnia.

Scholz három pártból álló szövetségének összeomlása a költségvetési politikáról és Németország gazdasági irányvonaláról hónapok óta tartó huzavona eredménye, amely okok miatt jelentősen csökkent a kormány népszerűsége.

„Olyan kormányra van szükségünk, amely képes cselekedni, amelynek van ereje meghozni a szükséges döntéseket az ország számára”

– mondta Scholz újságíróknak.

Scholz elmondta, hogy kirúgta Lindnert a költségvetési vitákban tanúsított obstrukciós magatartása miatt, és azzal vádolta a pénzügyminisztert, hogy a pártját az ország elé helyezte, és hamis indokokkal blokkolta a törvényhozást.

A lépésre egy nappal azután került sor, hogy a republikánus Donald Trumpot megválasztották amerikai elnöknek, és Európa igyekezett egységes választ adni az esetleges új amerikai vámoktól kezdve az oroszok ukrajnai háborúján át a NATO-szövetség jövőjéig.

Egy politikai átrendeződés a németországi mainstream pártokkal szembeni növekvő csalódottságot táplálhatja a fiatalabb populista mozgalmak, köztük a bevándorlásellenes Alternatíva Németországért (AfD) javára.

Mivel az idei előrehozott választások után Franciaország is politikai bizonytalansággal néz szembe, az Európai Unió két legnagyobb gazdaságában tapasztalható zavargások hátráltathatják a blokk integrációjának elmélyítésére irányuló erőfeszítéseket, miközben az Uniónak keletről és nyugatról egyaránt kihívásokkal kell szembenéznie.

Radikális iszlamisták Németországban követelnek kalifátust

Isten hozott Európában!