A múlt héten a Knesszet már megtiltotta, hogy az UNRWA izraeli területen működjön, és hogy állami tisztviselők együttműködjenek az ügynökséggel.
Izrael felmondta az ENSZ Segélyszervezetével (UNRWA) való kapcsolatainak feltételeit körvonalazó 1967-es megállapodást, egy héttel azután, hogy a Knesszet elfogadta a szervezet zsidó állam területén való működését tiltó törvényt.
„Az UNRWA, amelynek alkalmazottai részt vettek az október 7-i mészárlásban, és amelynek számos dolgozója a Hamász tagja,
a Gázai övezetben a probléma része, nem pedig a megoldásé”
– áll Jiszráel Katz izraeli külügyminiszter hétfőn kiadott közleményében.
„Az ENSZ-nek számtalan bizonyítékot szolgáltattunk az UNRWA-nál dolgozó Hamász-terroristákról és az UNRWA létesítményeinek terrorizmusra való felhasználásáról, és semmit sem tettek” – tette hozzá.
„Ne higgyünk azoknak, akik azt állítják, hogy az UNRWA-t nem lehet helyettesíteni.
Már most is a [gázai] humanitárius segélyek túlnyomó többségét más szervezeteken keresztül juttatják el, mindössze 13 százalékát az UNRWA-n keresztül”
– folytatódott a nyilatkozat.
„Izrael Államot kötelezi a nemzetközi jog, és továbbra is engedélyezni fogja a humanitárius segélyek bejutását Gázába olyan módon, amely nem sérti Izrael polgárainak biztonságát”
– írta Katz.
Danny Danon izraeli ENSZ-nagykövet üdvözölte a lépést, és megismételte Jeruzsálem elkötelezettségét a palesztinok segélyezése mellett.
„Annak ellenére, hogy elsöprő bizonyítékokat adtunk át az ENSZ-nek, amelyek alátámasztják a Hamász beszivárgását az UNRWA-ba, az ENSZ semmit sem tett a helyzet orvoslására” – tweetelte Danon.
„Izrael Állam továbbra is együttműködik humanitárius szervezetekkel, de nem olyan szervezetekkel, amelyek az ellenünk irányuló terrorizmust támogatják” – tette hozzá.
A múlt héten a Knesszet illegálissá tette, hogy az UNRWA izraeli területen működjön, és hogy állami tisztviselők együttműködjenek az ügynökséggel.
A Knesszet szavazását követően az izraeli külügyminisztérium „romlottnak” nevezte a palesztin menekültügynökséget.
„Nem csak néhány rohadt almáról van szó, ahogyan azt [Antonio] Guterres ENSZ-főtitkár próbálja állítani. A gázai UNRWA egy rothadt fa, amely teljesen megfertőződött terroristákkal” – jelentette ki akkor a minisztérium.
Az amerikai külügyminisztérium „mélységes aggodalmát” fejezte ki a jogszabály miatt, hangsúlyozva az UNRWA szerepét a gázai segélyek eljuttatásában.
A Biden-kormányzat fokozta a Jeruzsálemre gyakorolt nyomást, hogy teljesítsen egy sor olyan követelést, amelyek a humanitárius segélyek övezetbe való bejutásának nagymértékű kiterjesztésére összpontosítanak.
A múlt hónapban a Fehér Ház megerősítette az Axios értesülését, miszerint Washington levelet küldött Izraelnek, amely ultimátumot tartalmazott: 30 napon belül javítani kell Gáza humanitárius körülményein, különben az amerikai fegyverellátás leállítását kockáztatják.