Egy 39 éves ortodox zsidó férfit lőttek le, miközben a zsinagógába tartott szombaton Chicago nyugati, Rogers Park negyedében, ahol a város egyik legnagyobb ortodox zsidó közössége él – mondta Lonnie Nasatir, a Jewish United Fund of Chicago (JUF) elnöke a JNS-nek.
Kevin Bruno, a chicagói rendőrség nyomozóirodájának helyettes vezetője egy szombati sajtótájékoztatón elmondta, hogy aznap délelőtt 9 óra 35 perc körül egy 39 éves férfi a West Rogers Parkban sétált, „amikor egy fegyveres elkövető hátulról megközelítette, és lövéseket adott le az áldozatra, akit a vállán találta el”, majd elmenekült. „Körülbelül 9:55-kor az elkövető újra előbukkant egy sikátorból, és lövéseket adott le a rendőrökre és a kiérkező mentősökre”, többek között egy mentőautót is eltalált.
„A következő két és fél percben az elkövető különböző helyekről bukkant elő, és tűzpárbajt vívott a rendőrökkel”
– tette hozzá.
A rendőrök egy másik helyszínen, kevesebb mint 400 méterrel az első támadás helyszínétől „többször” rálőttek a 23 éves fegyveresre, aki megsebesült, így el tudták venni a fegyverét, majd kórházba szállították. A rendőrség beszámolója szerint az elkövető kritikus állapotban van.
A 39 éves férfit, akinek először környékbeliek siettek a segítségére, kórházi ápolása után hazaengedték – tette hozzá Bruno. „Nagyszerű látni, ahogy a közösség azonnal reagált és segítséget nyújtott” – mondta a sajtótájékoztatón.
Arra a kérdésre, hogy az áldozat viselt-e valamit, ami ortodox zsidóként azonosította, Bruno azt mondta, hogy „az áldozat a közösségből való”.
A környéken „nagyon sok zsidó él, ugyanakkor számos, különböző etnikumú és vallású ember otthona, ez városunk multikulturális része” – mondta Nasatir a JNS-nek. „Minden háztömbben más-más fajta étterem van, ez a környék gyönyörű mozaikja hazánknak”.
„Ez minden szempontból egy szép hely, ahol családot lehet alapítani, de természetesen október 7-e óta az antiszemita incidensek száma itt is megugrott. A JUF biztonsági csapata kiemelt figyelmet fordít arra, hogy minél szilárdabbak és jobbak legyenek a chicagói rendőrséggel ápolt kapcsolataink.”
„Eddig is nagyon figyelmesek voltak velünk” – mondta a chicagói rendőrségről. – “De az elmúlt egy évben igazán különleges figyelmet kaptunk tőlük.”
„Ez az incidens nyilvánvalóan megrázó. Az ember gyanútlanul sétált szombat reggel, és valaki a semmiből mögötte terem és lelövi” – mondta Nasatir. A környéken mintegy 15-20 zsinagóga van, és nem tudja, hogy az áldozat melyikbe sétált – tette hozzá Nasatir.
„Ha kiderül, a tettes azért vette célba áldozatát, mert az zsidó volt, akkor biztos vagyok benne, hogy a bűnüldöző szervek – akár az államiak, akár a szövetségiek – gyűlölet-bűncselekményként fogják az esetet” – mondta Nasatir, aki közel 20 éve a Rágalmazásellenes Liga korábbi regionális igazgatója, korábban a Cook megyei államügyészségen dolgozott ügyvédként.
Az elmúlt 24 órában a chicagói rendőrség biztosította a JUF-ot, hogy még több járőrt küldenek ki a környékre. „Ez arról biztosítja a közösségnek, hogy dolgoznak az ügyön, és tisztában vannak azzal, mit élt át a környék az elmúlt napokban” – mondta Nasatir a JNS-nek. „Fontos dolog, hogy amikor egy közösségben potenciális gyűlölet-bűncselekmény történik, a bűnüldöző szervek szinte túlzásba viszik a jelenlétüket és elismerik, hogy a közösséget trauma érte” – tette hozzá.
A jövőre nézve Nasatir azt mondta a JNS-nek: optimista, szerinte a legrosszabb periódus már a chicagói zsidók mögött van az antiszemitizmus fellángolását illetően. „Számtalan olyan esetet láttunk, amikor jó emberek kiálltak a közösségünkért” – mondta. „Lehet, hogy történik még atrocitás? Lehet. De „a harc fele részben abból áll, hogy nem hagyhatjuk, hogy az antiszemitizmus normalizálódjon”. A sajtó pedig foglalkozik a zsidógyűlölettel, úgy mutatva be, mint „egy aberrációt”, amely „ellentétes az amerikai értékrenddel”.
Brandon Johnson, Chicago polgármestere ez év elején szavazásra bocsátotta a városházán azt a határozatot, amely a Hamász terrorszervezet említése nélkül tűzszünetet követelt Gázában. Bár a testületben végül döntetlen lett a szavazás eredménye, a polgármester támogatta az előterjesztést.
Nasatir a JNS-nek elmondta, hogy a chicagói rendőrség, és különösen annak vezetője, Larry Snelling „óriási teljesítményt nyújtott az elmúlt évben”.
„Amikor szükségünk van valamire, ők ott vannak. … Mindig is nagyon készségesek velünk. Végső soron pedig a rendőrség főnöke a polgármester”.
„Szégyenletesnek éreztem, ahogyan a tűzszüneti határozatban egy olyan napirendet erőltetett a polgármester, amely nem tett említést a túszokról vagy a Hamaszról. Igazságtalan és félrevezető határozatnak tartottam” – mondta. „Voltak problémáink bizonyos szóhasználatával is az elmúlt évben. Például amikor„népirtásnak” nevezte azt, ami Gázában történik. … Szerintem ez egy teljesen pontatlan és sértő leírása a harcoknak. Voltak vele problémáink, és ezt ő is tudja” – mondta Nasatir. „Reméljük, hogy minden chicagói polgármestere lesz.”