A brit konzervatívok hitet tettek Izrael mellett, miközben a baloldali kormány palesztinbarát elfogultságát és a világban kialakuló antiszemita folyamatokat kárhoztatták.
Robert Jenrick, a brit Konzervatív Párt elnöki címére aspirálók legesélyesebbike a konferencián kijelentette: átköltöztetné Nagy-Britannia izraeli nagykövetségét Jeruzsálembe, ha a következő parlamenti választásokon az ő vezetésével nyerne a párt – számolt be a The Jewish Chronicle.
A volt bevándorlásügyi miniszter a Konzervatív Izrael Barátai (CFI) által rendezett fogadáson – amelyen egy kapucnis pulóverben jelent meg, rajta „a Hamász egy terrorszervezet” felirattal – azt mondta: „a Konzervatív Párt következő programjában az szerepelne, hogy »építsük fel a nagykövetséget Jeruzsálemben«”, és
„Jeruzsálemet Izrael Állam törvényes fővárosaként kell elismerni”.
Hozzátette: „Ha a Külügyminisztérium és a köztisztviselők nem, akkor én magam teszem meg”.
Jenrick bírálta pártját, amiért az kormányon nem nyilvánította terrorizmusnak az iráni Iszlám Forradalmi Gárda (IRGC) működését. „Szégyen, hogy ezt nem sikerült megtennünk a kormányon töltött 14 év alatt. Ugyanazokat a hamis érveket hozták fel az ellenzők, amelyeket azokkal szemben hangoztattak, akik a Hamász és a Hezbollah terroristává nyilvánításáért küzdöttek. Képzeljék el, milyen bolondnak éreznénk magunkat ma este, ha ezekre a kritikusokra hallgattunk volna” – mondta.
A teltházas rendezvényen, amelyen több mint négyszázan vettek részt, beszédet mondott a Rishi Sunak, a toryk másik elnökaspiránsa is.
Tom Tugendhat, volt nemzetbiztonsági miniszter „csodálatos nap”-nak nevezte “Izrael és Libanon népe számára” a Hezbollah vezetőjének, Hasszan Naszrallah likvidálását. Hozzátette:
„Hasszán Naszrallah és gyermek- és kábítószer-kereskedőkből, háborús bűnösökből álló hálózata egy egész nemzetet ejtett túszul. Túl sokáig hozhatott halált és pusztulást Libanonra, Szíriára, Jordániára és Izraelre”.
James Cleverly volt külügyminiszter az október 7-i terrortámadás utáni izraeli látogatásáról beszélt:„Amikor egy barátunk olyasmit él át, ami olyan brutális, mint az október 7-i mészárlás, akkor mi vállvetve melléjük állunk. … A nézeteltéréseinket félre tesszük és a szolidaritás kerül előtérbe …
az izraeli demokráciájának védelmében és a túszok kiszabadítására tett kísérletben személyes és a Konzervatív Párt teljes támogatását élvezik”.
Kemi Badenoch, a volt kereskedelmi miniszter kijelentette:
“Olyan kormányunk van, amely meghajol a palesztinbarát csőcselék akarata előtt”
– mondta. „Újra és újra megmutatták, hogy nincsenek elveik, nem tudják, mit képviselnek. Azt gondolják, hogy bármit megtehetnek, hogy néhány embert megnyugtassanak, és megúszhatják. Nekünk, a Konzervatív Pártnak számon kell kérnünk őket.” Emellett támadta azt a kormánydöntést, amellyel felfüggesztették bizonyos fegyverek eladását Izraelnek. Hozátette: a minisztérium jogi álláspontja szerint „nem kellett volna felfüggeszteni” a fegyvereladásokat. „Nem úszhatják meg a hazugságaikat” – tette hozzá a tömeg tapsa közepette.
Andrew Mitchell árnyékkülügyminiszter beszédében támadta azt a nyelvezetet, amelyet Izraelel kapcsolatban használnak: „A Parlamentben, London utcáin, az egyetemi kampuszokon világszerte a hisztéria egy formájának lehettünk tanúi. Olyan szavakat használnak, mint apartheid, népirtás. Olyan szavakat, amelyek miatt azok, akik Hitler és a dél-afrikai apartheid ellen harcoltak, forognak a sírjukban” – mondta.
Az árnyékkülügyminiszter így folytatta: „Van egy mérgező tendencia, amely futótűzként terjed. A vágy, hogy a zsidó államot ne csak démonizálják, de delegitimálják is, egészen odáig, hogy visszaforgassák az idő kerekét akkorra, amikor még nem is létezett… ezek a baljós tervek egyre inkább társadalmi igazságosságnak álcázzák magukat.
A vérvádakat az emberi jogi nyelvezetet használva hirdetik.”
A fogadáson felszólalt Tzipi Hotovely, Izrael brit nagykövete is, aki elmondta, hogy „az elmúlt öt évben, a Konzervatív Párt vezetés alatt az Egyesült Királyság és Izrael kapcsolata új magasságokba emelkedett”.
Shai Shojat, az október 7-én Gázába elrabolt és meggyilkolt Michel Nisenbaum unokaöccse elmesélte a jelenlévőknek nagybátyja történetét, és követelte a még Gázában raboskodó 101 túsz szabadon bocsátását.
Ezt a cikket szerkesztőségünk az ünnep előtt készítette, és előre időzítve jelent meg az oldalon.