Dennis Ross korábbi amerikai diplomata, a The Washington Institute for Near East Policy agytröszt munkatársa szerint ez azt bizonyítja, hogy a Palesztin Hatóság a Hamász ideológiáját és retorikáját alkalmazza, hogy belpolitikai jelentőségre tegyen szert – írja a TEV.
A világ különböző pontjain, az ENSZ-ben és Európa-szerte dolgozó palesztin diplomaták tömegei ünnepelték Izrael október 7-i megtámadását, hasonlították Izraelt a nácikhoz, illetve más aggasztó kijelentéseket fogalmaztak meg a közösségi médiában – derül ki a GnasherJew nevű csoport által végzett médiaelemzésből, amelyet a Jewish Chronicle szemlézett.
A vizsgálat komoly kérdéseket vet fel a Palesztin Hatóság (PH) tisztviselőinek nemzetközi színtéren betöltött legitimitásával kapcsolatban.
A több mint 30 profilról készült elemzés során kiderült, hogy vezető palesztin diplomaták izraeli katonákat neveztek náciknak, támogatták a Hamász akcióit, és Izrael eltörlését szorgalmazták. A legaggasztóbb kijelentések már október 7-én olvashatók voltak.
Példák a diplomaták megnyilvánulásaira:
1. Hassan Albalawi, a palesztin EU-misszió helyettes vezetője az október 7-i támadások után a Hamászt „hősiesnek” nevezte. Ezzel nyíltan támogatta a terrorszervezetet, amely Izrael elleni erőszakos akciókat hajtott végre.
2. Adel Atieh, palesztin EU-nagykövet „az erősek népének” nevezte a Hamász terroristáit, ami a cikk szerint komoly aggodalmakat vet fel a Palesztin Hatóság hitelességével kapcsolatban a nemzetközi béke és kétállami megoldás szempontjából.
3. Khuloussi Bsaiso, palesztin ENSZ-diplomata közzétett egy térképet a Közel-Keletről, amelyen Izraelt eltüntették. A térképhez fűzött megjegyzésében azt írta: „Palesztina, ahogy lennie kellene”, ami Izrael teljes eltörlésére utal.
4. Rana Abuayyash, a palesztin londoni misszió konzulja megosztott egy posztot, amelyben az izraeli zászló Adolf Hitlerré alakul , és egy TikTok videót is közzétett, amelyben Benjamin Netanjahu fokozatosan a náci diktátorrá változik.
5. Hala Abou-Hassira, a palesztin párizsi nagykövet Izraelt tette felelőssé a Nova Fesztiválon történt mészárlásért, ami a cikk szerint a Hamász akcióinak igazolását jelenti. A nagykövet azt is írta, hogy „Izrael viseli a teljes felelősséget”, míg Nadine Abualheija, ugyanezen misszió diplomatája úgy fogalmazott, hogy „egy gyarmatosító állam nem ártatlan áldozat, ha áldozatai ellenállnak a népirtásnak”. Később aznap Abualheija azt sugallta, hogy az izraeliek az „igazi terroristák”, a Hamászt pedig a „palesztin ellenállás” tagjainak nevezte, akik „illegális izraeli katonákat vettek célba”.
6. Jamila Hassan Eragat, egy másik Párizsba delegált palesztin diplomataegy posztjában azt írta: „Ne ítélj el egy népet azért, mert fellázadt elnyomói ellen… az erőszak szükséges a dekolonizációhoz.” Ezzel az erőszakos ellenállást igazolta Izrael ellen.
7. Alaa Jadallah palesztin EU-diplomata, az Auschwitz Emlékmúzeum egyik tweetjére válaszolva azt írta, hogy „Izrael instrumentalizálja a holokausztot, hogy kibújjon az emberiség elleni bűncselekményei alól.”
8. Thaer Abubaker, a Guinea és Sierra Leone területére delegált palesztin nagykövet „hősiesnek” nevezte az október 7-i támadásokat , és antiszemita megjegyzéseket tett. Például azt írta, hogy „a világ minden táján elterjedt a gonosz,” utalva a zsidókra.
9. Lema Nazeeh, palesztin EU-diplomata az október 7-i támadást a „dekolonizáció kézzelfogható formájának” nevezte, és azt írta, hogy a palesztinok „mély megelégedettséget és diadalt” éreznek a támadások után.
10. Manar Alagha, egy zimbabwei palesztin diplomata megosztott egy videót a Nova Fesztivál látogatóinak meneküléséről, amit a „győzelemhez vezető út” címkével látott el, ezzel ünnepelve az izraeli civilek elleni támadást.
11. Salman El Herfi, a korábbi dél-afrikai és franciaországi palesztin nagykövet, aki jelenleg Mahmúd Abbász palesztin elnök tanácsadójaként dolgozik, egy olyan fotót tett közzé, amelyen egy palesztin anya és gyermeke látható, akik mellé egy Máriát és Jézust ábrázoló festményrészletet csatolt a következő képaláírással: „Az anya fájdalma ugyanaz, mint 2000 évvel ezelőtt. Ugyanaz a gyilkos”. A képet több más diplomata is megosztotta.
A cikk által kiemelt példák rávilágítanak arra, hogy az egyértelmű antiszemita kijelentéseket megfogalmazó palesztin diplomaták közül sokan nyíltan támogatták és támogatják a Hamászt. Ez a magatartás szembe megy a diplomáciai etikettel és a nemzetközi joggal, hisz a palesztin diplomaták a pozíciójukat felhasználva terjesztik az Izrael-ellenes, antiszemita üzeneteiket, ami komoly aggodalmakat vet fel a Palesztin Hatóság jövőbeli szerepével kapcsolatban a békefolyamatban és Gáza irányításában.
Ráadásul számos palesztin diplomata magabiztosan tette közzé ezeket a megjegyzéseket, mivel úgy tűnt, nem félnek attól, hogy bárki is kritizálná őket emiatt. A Palesztin Hatóság tisztviselői ezzel a Hamász nézeteit veszik át, hogy megőrizzék belső támogatottságukat, miközben továbbra is a békéről beszélnek a nemzetközi színtéren.
A cikkben megszólaltatott személyek aggodalmukat fejezték ki a palesztin diplomaták viselkedése és megnyilvánulásai miatt:
Dennis Ross, korábbi amerikai Közel-Kelet-tanácsadó azt mondta, hogy a PH egyre inkább a Hamász retorikáját veszi át, hogy releváns maradjon a palesztin társadalomban. Szerinte a szervezet nem lehet egyszerre a béke támogatója és a Hamász tetteinek pártfogója. Ha a PH valóban a kétállami megoldás híve, akkor a diplomatáik megnyilvánulásai komoly kérdéseket vetnek fel azzal kapcsolatban, milyen állam jöhetne létre, ha a PH ilyen hozzáállást képvisel.
Hillel Neuer, a UN Watch ügyvezető igazgatója bírálta a palesztin diplomatákat, mondván, hogy bár a Hamász a PH ellenfele, a diplomaták mégis támogatják és védik a Hamász tetteit, mert számukra az egyetlen cél Izrael támadása. Neuer szerint ez a képmutatás, hiszen a PH látszólag az EU béke- és emberi jogi elveit támogatja, de valójában nyíltan védelmezik és népszerűsítik a Hamász atrocitásait.
Caroline Turner, a UK Lawyers for Israel igazgatója „riasztónak” nevezte a palesztin diplomaták viselkedését. Reményét fejezte ki, hogy a cikkben feltárt információk hatására a fogadó országok tiltakozni fognak ezek ellen a diplomaták ellen, és kiutasítják őket.
Ezek a megszólalások rávilágítanak arra, hogy a palesztin diplomaták viselkedése és kijelentései nemcsak Izraelre, hanem a nemzetközi kapcsolatokra is káros hatással lehetnek. A szakértők szerint ezek az emberek inkább hozzájárulnak a konfliktusok elmélyítéséhez, mintsem a béke előmozdításához.
Az antiszemita és erőszakos kijelentések, amelyek a Hamász támogatására utalnak, ellentétben állnak a nemzetközi béke és együttélés elveivel, és arra utalnak, hogy a Palesztin Hatóság egyre inkább a Hamász retorikáját és taktikáit követi.
Ezt a cikket szerkesztőségünk a sábát beállta előtt készítette és előre időzítve jelent meg az oldalon.
Ez a cikk eredetileg a Tett és Védelem Alapítvány oldalán jelent meg.