A görög zászló alatt hajózó Sounion olajszállító tanker augusztus 23-a óta ég a Vörös-tengeren, miután az Irán által támogatott jemeni húszik megtámadták, egyelőre nincs nyilvánvaló jele olajszivárgásnak – közölte hétfőn az EU vörös-tengeri Aspides haditengerészeti missziója.
Az Aspides vasárnap keltezett fotókat tett közzé, amelyeken tűz és füst száll fel a hajó fedélzetéről.
A Sounion 150 ezer tonna nyersolajat szállít, és környezeti veszélyt jelent – közölték a hajózási tisztviselők. Az Aspides szerint a Sounion felépítményének egy része kigyulladt, és a hajó főfedélzetén legalább öt helyen lángokat észleltek.
A húszik vállalták a Sounion elleni múlt heti támadást, mondván, hogy a hajó „egy olyan vállalathoz tartozik, amely kapcsolatban áll az izraeli ellenséggel”, azt állítva, hogy „pontosan és közvetlenül találták el” drónokkal és rakétákkal a hajót.
Pénteken a húszik olyan videofelvételt is közzétettek, amelyen a támadásuk után a Vörös-tengeren égő olajszállító tartályhajó látható.
Az Irán által támogatott húszik a gázai háború kezdete óta fokozták támadásaikat a térségben, drónokat indítottak Dél-Izrael felé, és kereskedelmi hajókat vettek célba a Vörös-tenger térségében.
A folyamatos jemeni támadásokra válaszul Izrael hatalmas csapást mért a húszi olajtározókra Hudajdában.
A húszi-támadások felerősödését követően az Egyesült Államok több mint 20 országból álló koalíciót hozott létre, amelynek célja a Vörös-tenger kereskedelmi forgalmának védelme a támadásaiktól. Január közepén más országok támogatásával az Egyesült Államok és Nagy-Britannia 30 húszi célpontra csapott le. Azóta több csapássorozatot is indítottak a húszi célpontok ellen.
A húszik azonban nem rettentek el, és közölték, hogy a „cionista ellenség” elleni hadjárat folytatódik, és az amerikai és brit hajók elleni támadások sem állnak le.