Az Amerikában élő Moshe Rosenberg (most már Kohn) hosszas nyomozómunkával tárta fel a holokausztot túlélt nyíregyházi nagypapa névváltoztatásának történetét. Az esetről ő maga számolt be az Chabad.org weboldalon – adta hírül a Zsido.com.
Hanuka negyedik napján családunk visszakapta ősi, papi származásra utaló nevét. Rosenbergről Kohnra cseréltük a nevünket. De miként lett a Kohnból Rosenberg? A történet apai nagyapámnál kezdődik, 1926-ban. Kohn Jenő, azaz Jisáj Nyíregyházán élt a háború előtt. Nagyon vallásos családba született, ezért a környék legjobb jesiváiban tanult. A náluk töltött szombatok és ünnepek során rengeteg olyan történetet, dallamot és viccet hallottam, mely a régi magyarországi zsidó közösségből eredt.
A gettósítást követően a Kohn családot is Auschwitzba deportálták, ahol a dédszüleimet és a nagybátyámat azonnal elgázosították. Nagyapám és nővérei azonban csodával határos módon túlélték a megpróbáltatásokat, és hontalanok táborába kerültek. Nagyapám a klausenbergi rebbe tanácsára és áldásával kanadai bevándorlóvízumért folyamodott, melyhez egy bizonyos Rosenberg Jenő igazolványát használta fel. Erre azért volt szükség, mert nagyapám 1945-ben már 19 éves volt, ez a Rosenberg pedig néhány évvel fiatalabb volt nála, így számíthatott arra, hogy egy gyerekcsoport tagjaként könnyebben engedélyezik számára a kanadai bevándorlást. Így is történt, nagyapám immár Rosenberg Jenőként Montreálban kezdhetett új életet. A felvett nevét megtartotta, s így lett ismert és elismert a helyi zsidó közösségben, majd idősebb korában, nagyanyámmal, Gitellel együtt Rosenbergként vándorolt Izraelbe, ahol 2000-ben hunyt el.
Mivel én vagyok a család egyetlen férfi leszármazottja, nem akartam, hogy a Kohn név feledésbe merüljön, ezért úgy döntöttem, hogy megtalálom a módját, hogy a hatóságok előtt bizonyítani tudjam a fenti történet valóságát. Ez nem volt egyszerű feladat, mert az auschwitzi levéltár nagy része megsemmisült a felszabadulás előtt, így ott nem találtam semmit, hiába volt feljegyezve nagyapám azonosítója a kanadai bevándorlási okmányokban.
Végül a Nagy Ferenc által összeállított, „A nyíregyházi zsidóság pusztulása” című kötetben találtam rá a gettóba tereltek névlistájára, köztük a teljes Kohn családra.
Dédszüleim, nagyapám és testvérei, mind egy lakcím alá voltak bejegyezve. Ezután a születési anyakönyvi kivonat kiváltása következett, amihez azonban meg kellett adni a születési dátumot. Ezt nem tudtuk, ezért a héber dátumból számoltuk ki a napot. Hamarosan megérkezett az irat a konzulátusra, így már nem volt akadálya, hogy visszavegyük a család régi nevét. Mindenki örömmel vállalta az ebből fakadó jelentős bürokratikus hercehurcát, hiszen minden személyes okmányunkat újra kellett cserélnünk. Nagyon fontos volt azonban a számunkra, hogy a Kohnok számtalan nemzedékének megszakadt láncolatát újra egybekapcsoljuk és továbbadjuk az utánunk jövőknek. Hanuka negyedik napján 2022-ben Zoomon keresztül jelentünk meg New Jersey állam virtuális bírósági tárgyalótermében, ahol a könnyekig meghatódott bíró hivatalosan is kijelentette:
mától kezdve ismét Kohnok vagyunk!