A migránsok többsége elhagyta Ceutát, 67 halottja volt az inváziónak

A legfrissebb hírekért kövessen minket a Google-ön!

Az észak-afrikai spanyol Ceuta városát ért marokkói migránsinváziót követően a jelek szerint enyhült a fenyegető helyzet, a legtöbben a hazatérés mellett döntöttek. José Manuel Albares spanyol külügyminiszter az X-en közölte: „Gyakorlatilag mindazok, akik Ceutába érkeztek, már visszatértek Marokkóba.”

Úgy tűnik, szombatra virradóra enyhült a helyzet a Spanyolországhoz tartozó városban: a belügyminisztérium közlése szerint csütörtök óta 50 ezer migráns lépte át a határt, vagy úszott át Ceutába, közülük 48 300-an önként, a perspektívátlanság belátása nyomán visszatértek Marokkóba. A ceutai regionális kormány előtte közel 60 ezer migránsról beszélt, ez az exklávé teljes lakosságának mintegy 70 százalékát jelenti.

A roham következményei pusztítóak: a rendőrség adatai szerint legalább 67 migráns halt meg. Sokan a tengerben fulladtak meg, másokat a tömegpánik során szenvedtek halálos sérüléseket.

Az áldozatok száma olyan magas, hogy kevés a hűtőház, és Ceutának további helyiségeket kell kialakítania a holttestek elhelyezésére – írja Bild. A kikötőváros nagy része emellett szeméttel van tele. Több helyen zavargásokra, házfoglalásokra, fosztogatásokra és gyújtogatásokra is sor került.

Már 50 ezer illegális migráns szökött át Ceutába, 27-re emelkedett a halottak száma

Spanyolország migránsbarát szocialista miniszterelnöke „a maffiát” vádolta a történtekkel.

Migránsinvázió Ceután: „érdekvezérelt zavarkeltés”

Mint arról beszámoltunk, pénteken kiderült, hogy 24 óra alatt közel 50 ezer, főleg fiatal férfi úszott, illetve mászott át a spanyol exklávéba, azaz EU-s területre. Spanyolország ugyanakkor leszögezte, hogy közülük egyik sem jutott át az európai kontinensre.

migránsbarát politikájáról ismert Pedro Sánchez miniszterelnök az embercsempész „maffiákat” vádolta az emberáradattal, és azt mondta, „ami tegnap történt, az támadás volt, Spanyolország területi integritásának megsértése”.

Chaos Ensues as Moroccan Migrants Set Cars Ablaze at the Border of Ceuta

Thousands of migrants gathered near the border of Spain's Enclave of Ceuta and Morocco overnight, despite a reinforced deployment of security. The charred remains of a bus and seven cars could be seen nearby from clashes with the crowds.

Olaszország a ceutai drámai eseményekre reagálva egy hónapra felfüggesztette a Spanyolországgal kötött schengeni megállapodást, de csak azokat az EU-n kívüli állampolgárokat ellenőrzik, akik repülővel vagy hajóval érkeznek az országba.

Albares spanyol külügyminiszter az X-en élesen reagált a lépésre: „A schengeni térség integritása teljes mértékben garantált. Legyen vége az érdekvezérelt zavarkeltésnek!” Az EU támogatást ajánlott fel Spanyolországnak az ügyben a Frontex segítségével, Alexander Dobrindt német belügyminiszter pedig meghosszabbította a határellenőrzéseket.

Szórakoztató eleme volt a válságnak, hogy a német szélsőbaloldali Linke párt azt követelte, hogy Németország fogadja be a marokkóikat, lévén „menekültek”.

Az EU-tagállamok szakértői szombaton egy válságülés keretében fogják megvitatni a ceutai eseményeket – közölte az ír elnökség szóvivője. A spanyol külügyminiszter megerősítette, hogy a schengeni övezet integritása garantált.

Sánchez kiverte a biztosítékot az EU-csúcson migrációpárti álláspontjával

Aggodalmak merültek fel azzal kapcsolatban, hogy az elismert migránsok nem maradnak Spanyolországban.

Tudatos marokkói akció volt?

Sajtóértesülések szerint a spanyol rendőrség a másik spanyol észak-afrikai enklávéban, Melillában egész éjjel őrizte a marokkói határt, miután többen is megkísérelték átlépni azt – írja a Welt.

Az állami televízió, az RTVE összetűzésekről is beszámolt, a felvételeken látható volt, ahogy a Guardia Civil számos járőrautója villogó lámpákkal halad végig a határvonal mentén. Az nem derült ki, hogy hányan próbáltak átjutni a határkerítésen, vagy akár bejutni a városba. Az egyik riporter „több kísérletről” beszélt.

A spanyol konzervatív ellenzék egyértelműen a bevándorláspárti Sánchez-kormányt vádolta a történtekkel.

A szocialista vezetés ugyanis korábban egy rendkívüli legalizációs eljárás keretében mintegy 1,2 millió illegális bevándorlónak biztosított tartózkodási és munkavállalási jogot. A konzervatív pártok szerint a kormány ezzel „felelőtlenül” kiváltott egy „mágneshatást”.

Közben egyre több jel is arra utal, hogy a helyzetet a marokkói kormány szándékosan idézte elő.

A marokkói határőrök ugyanis röviddel az invázió előtt visszavonultak a Ceuta felé vezető határról. A marokkói hatóságok csak este avatkoztak be könnygázzal és vízágyúkkal, és próbálták megakadályozni a tömeges behatolást.

Madridban a kormány képviselői úgy látják: ha a marokkói biztonsági erők nem álltak volna tétlenül, a tömeges roham aligha lett volna lehetséges. A spanyol határőrök is láthatóan teljesen passzívak voltak azonban, róluk nem ejtettek szót.

Fotó: JORGE GUERRERO / AFP

Nyitott kapuk, zárt szemek – gondolatok a ceutai migránsválságról

A törvény nélküli irgalom nem irgalom, hanem megadás. Vajda Tamás véleménycikke.

Ceuta: Amikor migránsok rohanják le az Izraelt gyarmatosítással vádoló spanyolok gyarmatát

Miért nem tekinti Ceutát megszállt marokkói területnek a migránsok milliónak befogadását szorgalmazó spanyol kormány?