Az amerikai hadsereg likvidálta az Iszlám Állam egyik vezetőjét Szíriában

A legfrissebb hírekért kövessen minket a Google-ön!

Az Egyesült Államok Középső Parancsnoksága (CENTCOM) szerdán megerősítette, hogy múlt pénteken célzott légicsapást hajtott végre Északnyugat-Szíriában, amelyben életét vesztette Ali Husayn al-Ulaywi, az Iszlám Állam egyik magas rangú vezetője.

Az amerikai hadsereg közleménye szerint a művelet része annak a folyamatos terrorellenes kampánynak, amelynek célja azoknak a dzsihadista szereplőknek a felkutatása és megsemmisítése, akik amerikai célpontok, az Egyesült Államok szövetségesei vagy akár az amerikai anyaország ellen készülhetnek támadásra.

Brad Cooper admirális, a CENTCOM parancsnoka hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok és partnerei továbbra is elkötelezettek az Iszlám Állam maradványainak teljes felszámolása mellett.

„A CENTCOM és partnereink továbbra is eltökélten dolgoznak azon, hogy felszámolják az Iszlám Állam megmaradt sejtjeit, és biztosítsák a terrorszervezet tartós vereségét”

– fogalmazott Cooper.

Hozzátette: Washington továbbra is megvédi az Egyesült Államokat, a térségben szolgáló amerikai katonákat, valamint szövetségeseit.

Al-Sharaa beintett Trumpnak: Szíria nem fog Izrael helyett harcolni a Hezbollah ellen

Szíria terroristából lett elnöke nem szívesen harcolna a libanoni terroristákkal.

Az ISIS ugyan meggyengült, de nem tűnt el

Bár az Iszlám Állam 2019-ben elvesztette területi uralmát Szíria és Irak jelentős része felett, a terrorszervezet nem tűnt el. A csoport azóta decentralizált, földalatti hálózatként működik tovább, és időről időre merényleteket hajt végre mindkét országban.

Az elmúlt hónapokban amerikai és nyugati hírszerzési jelentések is arra figyelmeztettek, hogy az Iszlám Állam megpróbálhatja kihasználni a közel-keleti instabilitást – beleértve a szíriai hatalmi vákuumot, az iráni proxyk aktivitását és a regionális fegyveres konfliktusokat – újraszerveződésének felgyorsítására.

Nemzetközi hírügynökségek korábbi beszámolói szerint az Egyesült Államok 2025–2026 folyamán több hasonló célzott műveletet hajtott végre Szíriában és Irakban, hogy megelőzze a dzsihadista hálózatok újjáéledését.

Washington álláspontja szerint a szervezet katonai veresége önmagában nem elegendő: a vezetők likvidálása és a logisztikai hálózatok szétverése továbbra is kulcsfontosságú.

Lecsaptak az ISIS pénzügyi hálózatára is

Eközben az amerikai pénzügyminisztérium Külföldi Vagyonkezelő Hivatala (OFAC) három személyt és hat szervezetet szankciós listára tett Európában, a Közel-Keleten és Nyugat-Afrikában „az ISIS nevében végzett pénzügyi tranzakciók elősegítése” miatt – jelentette be az OFAC hétfőn.

Ezek között szerepel a Franciaországban élő Miloud Abderrahmane is, aki tranzakciókat bonyolított le ismert ISIS-hez kapcsolódó személyekkel, többek között Szíriában, valamint „robbanóanyagokkal kapcsolatos oktatási és gyártási információkat” szolgáltatott az ISIS támogatóinak

– közölte az OFAC, amely szankció alá helyezte a korábban holland állampolgárságú Abdelhakim Boukichot is. Boukich Szíriában tartózkodik, és „irányítja a Bitcoin Xchange-et”, amelyet az OFAC „szíriai székhelyű pénzügyi szolgáltató vállalkozásként” ír le, és amelyet arra használnak, hogy különböző nyugati országokból – többek között az Egyesült Államokból és Hollandiából – pénzt utaljanak az ISIS-terroristáknak – írja a The Jerusalem Post.

Ezen felül a Pénzügyminisztérium szankció alá helyezte az Iszlám Állam Nigériában tartózkodó terroristáját, Mukhtar Adamu Muhammadot, aki szervezet Nyugat-afrikai Tartománya (ISWAP) nevében segítette elő a pénzátutalásokat.

Amerikai–nigériai közös akció végzett az Iszlám Állam egyik csúcsvezetőjével

Egy hónapokig előkészített, éjszakai rajtaütésben végeztek az Iszlám Állam egyik legfontosabb vezetőjével Nigériában. A dzsihadista hálózat „második embere” esett el.

Az Iszlám Állam random lemészárolt harminc embert egy nigériai futballpályán

Az IS vállalta a felelősséget a mészárlásért, ráadásul anélkül, hogy megnevezte volna annak indítékát.