Eddig egyik német csatornán sem kerülhetett adásba a többszörösen díjnyertes producer-testvérpár, Reinhardt és Christian Beetznek a ZDF/ARTE és az izraeli KAN csatorna számára készített dokumentumfilmje az UNRWA és Hamász gyilkosai közötti együttműködésről.
Az Unraveling UNRWA című dokumentumfilm nemcsak az ENSZ-szervezet és a Hamász terroristák összefonódására derít fényt, de azt a kérdést is körbejárja, hogy Németországból és Európából miért áramlanak milliárdok az ENSZ azon segélyszervezetéhez, az UNRWA-hoz, amelynek projektjei évek óta szítják az Izrael iránti gyűlöletet – írja a Bild.
„Minden előzetes megbeszélés ellenére nem engedélyezték a tervünket” – mondja Reinhardt Beetz. A csatorna „a műsoridő túlfoglalásáról” és „tematikus torlódásról” beszél.
A Bild megkeresésére a ZDF megerősítette a Beetz testvéreknek adott elutasítást, de tagadja, hogy megrendelték volna a januárban elkészült dokumentumfilmet.
„Tekintettel a közel-keleti témájú projektek felhalmozódására, miközben a keddi tematikus estére benyújtott javaslatok száma korlátozott volt”, az illetékes ARTE/ZDF-konferencia „úgy döntött, hogy elutasítja ezt a javaslatot”.
Hamász-UNRWA: kéz a kézben
A közszolgálati csatorna döntésére válaszul a Bild úgy döntött, 14 napig a portálján elérhetővé teszi a filmet (itt).
A német lap szerint ugyanis a dokumentumfilm olyan bizonyítékokat, jeleneteket és vallomásokat tár elénk, amelyek bemutatják: bár az UNRWA-t 1949-ben eredetileg egy-két évre hozták létre a menekültek ellátására és a diaszpórában való új életbe való beilleszkedésük elősegítésére, azóta egyre szaporodott a palesztin menekültek száma a hajdani 700 ezerről a mai körülbelül 6 millióra.
Az egykor elüldözöttek ugyanis a menekültstátuszukat generációról generációra örökítik.
Az UNRWA, a Fatah és a Hamász is gondosan meghosszabbítja ezt a státuszt, amely minden UNRWA-támogatottnak garantálja a visszatérést – a jelenlegi Izrael állam területére.
A Palesztin Felszabadítási Szervezet (PLO) képviselői és a palesztin hatóságok pedig bízhatnak abban, hogy az UNRWA minden állami feladatot elvégzi, anélkül, hogy saját, valódi közigazgatást építenének ki – a világ minden tájáról érkező milliárdos segélyek ellenére.
A megoldás: feloszlatni ezt a terrorbarát segélyszervezetet
Mára köztudott, mégsem volt belőle világraszóló botrány, hogy az UNRWA alkalmazottai részt vettek a 2023. október 7-i gyilkosságokban, és többek között elhurcolták egy fiatal holttestét a Nova Fesztiválról. Kamerák rögzítették a gyilkosságokat és az elhurcolást.
Az IDF adatai szerint a Gázai övezetben dolgozó 12 521 UNRWA-alkalmazott közül legalább 1 462 (12%) a Hamász vagy más, terrorszervezetként nyilvántartott csoport tagja.
James Lindsay, az UNRWA korábbi jogi tanácsadója a Fox-nak elmondta, hogy a szervezet vezetése nem próbálta megakadályozni a Hamász tagjainak alkalmazását, azzal érvelve, hogy a szervezet a Hamászt a palesztin politikai élet részének tekinti.
„Az UNRWA nem tett erőfeszítéseket a Hamász kizárására” – mondta Lindsay. „A főbiztosok álláspontja az volt, hogy az UNRWA-nak nincs problémája a Hamásszal.”
A filmben szereplő szakértők – köztük a vitatott ENSZ-segélyszervezet tanácsadói – következtetése: az UNRWA-t fel kell számolni.
Helyébe egy olyan segélyszervezetet kell állítani, amely valóban megoldásokat keres, és nem hosszabbítja meg további évtizedekre azt a gyilkos konfliktust, amelyet az UNRWA 77 éve próbál véget vetni.
Németországnak és az EU-nak pedig meg kell találnia a módját, hogy a segélyekre szánt milliárdokat végre olyan hatékony csatornákba irányítsa, amelyek valóban a békét akarják, és nem szítanak újabb gyűlöletet Izrael ellen – írja a Bild.
Képünkön: palesztin terroristák ENSZ-járművek között. Fotó: Unraveling UNRWA screenshot






