Szokatlanul sok diplomata és magas rangú tisztségviselő vett részt az idei hanukai gyertyagyújtáson Kijevben, ahol Ukrajna katonai hírszerzésének vezetője és Ausztrália nagykövete együtt gyújtották meg a menórát. A rendezvényt a háború árnyéka és a sydney-i terrortámadás emléke is meghatározta.
Hanuka idején rendhagyó vendégek jelentek meg a kijevi Bét Menachem Zsidó Közösségi Központban tartott ünnepségen. A gyertyagyújtáson részt vett Kyrylo Budanov, Ukrajna védelmi minisztériumának katonai hírszerzését vezető altábornagy, valamint Paul Lehmann, Ausztrália ukrajnai nagykövete is.
A nagyméretű menóra mögött felsorakozó diplomaták és katonai vezetők jelenléte erős politikai üzenetet is hordozott egy olyan időszakban, amikor Ukrajna háborúban áll, miközben a zsidó közösségek világszerte fokozott fenyegetettséggel néznek szembe.
A sydney-i terrortámadás árnyéka
A rendezvényen többen utaltak arra, hogy az ausztráliai Bondi Beachen történt hanukai terrortámadás – amelyben 15 ember vesztette életét – különös súlyt adott az idei ünnepségnek. Paul Lehmann nagykövet kijelentette: Ausztrália számára ez „különösen nehéz időszak”, és Anthony Albanese szavait idézve hangsúlyozta:
„a sötétségre fénnyel válaszolunk”.
A megemlékezés és a szolidaritás egyszerre volt jelen a hanukai ünnepen, amely a terrorfenyegetés ellenére is a zsidó közösségi élet folytonosságát kívánta hangsúlyozni.
Üzenet a gyűlöletnek: a fény győzni fog
A hanukai áldást Jonathan Markovitch, Kijev főrabbija mondta el, aki beszédében egyértelmű üzenetet fogalmazott meg. Mint mondta,
a gyertyagyújtás nemcsak vallási aktus, hanem válasz is mindazoknak, akik a zsidó közösséget fenyegetik: a fény végül mindig felülkerekedik.
Fiától, Ariel Markovitcstól, aki a Chabad mozgalom kijevi ifjúsági és izraeli kapcsolatokért felelős képviselője, elhangzott: idén a megszokottnál több diplomata jelent meg, részben a globális biztonsági helyzet és az ausztráliai merénylet miatt.
Háború közepette ünnepelni
A rendezvény hangulata a gyász és az öröm különös keveréke volt. Ariel Markovitch szerint Ukrajnában jelenleg mindennapos a bizonytalanság, hiszen az orosz–ukrán háború következtében emberek halnak meg szinte naponta.
Ennek ellenére a zsidó közösség továbbra is megtartja ünnepeit, mert az élethez és a hagyományokhoz való ragaszkodás maga is ellenállás.
Oroszország 2022-ben indított teljes körű inváziója óta Ukrajna súlyos emberveszteségeket szenvedett el, miközben a civil lakosság folyamatos fenyegetettségben él.
Chabad-küldetés a háború éveiben
Jonathan Markovitch rabbi Ukrajnában született, gyermekkorában alijázott Izraelbe, majd a Chabad–Lubavics mozgalom küldötteként tért vissza Kijevbe. Feleségével a háború kitörése óta is az országban maradtak, és humanitárius segítséget szerveznek zsidók és nem zsidók számára egyaránt.
Fiuk, Ariel a háború kitörése után Izraelbe költöztette családját, de életét azóta is Izrael és Ukrajna között osztja meg, miközben tovább segíti a kijevi közösséget.
Érdekesség, és e hírhez tartozik, hogy Moszkvában, 34 éve először, nem volt központi gyertyagyújtás a város főterén.





Ukrajna egy nyíltan banderista rezsim, a Banderáék több zsidót gyilkoltak meg mint a nyilasok.
Te vagy a nyíltan hitlerista náci és persze az agresszor Putyin oldalán állsz mint az összes náci.
Jó, de te csak egy gyűlölködő vagy, én meg tárgyilagos:
karpathir.com/2022/05/25/fura-iteletet-hozott-a-birosag-egy-oroszbarat-ukran-diak-ellen
2022.máj.25/07:39
Fura ítéletet hozott a bíróság egy oroszbarát ukrán diák ellen
Kropivnickij város bírósága ítéletet hirdetett egy harkivi egyetemista ügyében, akit azzal vádoltak, hogy oroszbarát propagandát folytatott a világhálón, írja a gordonua.com .
A fiatalembert bűnösnek mondták ki és az lett a büntetése, hogy meg kell tanulnia az ukrán himnuszt, az Ukrán Alkotmány egyes passzusait, a Szeretni Ukrajnát című verset és a Mi apánk Bandera kezdetű dalt.
***
Ugyebár egy bíróság az államhatalom nevében hoz ítéletet, tehát ezt az ítéletet maga az ukrán államhatalom hozta meg, amelyben arra ítél egy elítéltet, hogy az tanulja meg a Mi apánk Bandera kezdetű dalt.
Most ebből a tényből légyszíves vezesd le azt az állításodat, hogy Ukrajna az nem is egy nyíltan banderista rezsim.
Te fejtsd ki légyszíves, hogy akkor az összes náci veled együtt miért Oroszország oldalán áll és miért nem a „náci” Ukrajna oldalán? A náciknak nem nácik oldalán kéne állnia? De, ott is állnak. A nácik a náci Oroszország oldalán állnak, az agresszor, népirtó führerük mellett.
Nincs ilyen szó hogy "náci", ez egy zsidó gúnyszó, én gój vagyok ezért nem használok zsidó gúnyszavakat.
Én magyar vagyok, az ellenségem ellensége a barátom, nekünk magyaroknak és az oroszoknak közös ellenségünk a mindkettőnk földjét megszállva tartó és mindkettőnk nemzetével szemben tiszteletlen ukrajnai banderista rezsim.
A náci szót már a 20-as években használták maguk a nácik is.
A magyarok ellenségei azok akik a magyarokat ölik, az oroszok. Az oroszok tiporták el a magyar szabadságot kétszer is, ők gyilkolják az ukrajnai magyarokat is. Ők a magyar nemzet ellensége.
Ti meg elkorcsosult nácik, akik az orosz komcsi narratívához igazodva még magatokat megalázva nácizni is képesek vagytok a magyargyilkos oroszokért, szánalmas nemzetáruló ruszkibérencek vagytok.
A "náci" szót a nemzetiszocialisták ellenségei használták gúnyszóként.
A magyar őslakosokat az ukrán megszállók hurcolják el a frontra meghalni a magyar őslakosoktól teljesen idegen célért, erről nem az oroszok tehetnek.
Az oroszországi (tehát nem orosz) bolsevisták azok nem oroszok hanem zsidók (Lenin, Trotzky), ahogy a magyarországi bolsevisták sem magyarok hanem zsidók (Kohn Béla, Rákosi).
Nekünk magyaroknak a oroszokkal nincs nézeteltérésünk, de mindkettőnk ősi földjét megszállva tartják az ukránok, és mindkettőnk nemzetével szemben tiszteletlenek az ukránok, ezért a közös ellenségeink az ukránok.
Most szent Karacsony estejen ne hagyd abba a zsidozast Leninnel, sokkal aktualisabb, hogy Jezus is zsido volt.
Jézus nem zsidó, hanem párthus, Nimród leszármazottja mint mi magyarok.
"Az istentelen Nimród fiának fia, aki az egész világot lázította"
"בן בנו של נמרוד הרשע שהמריד את כל העולם כולו"
Talmud – Pesachim 94b
faximile:
http://uploads.disquscdn.com/images/9f4cf70b5ab168f7df296c53532b370eb7e4982c9ebe2cafc74f095d8569c482.png
Az altalad idezett szovegben egyaltalan nem szerepel Jezus (heberul Josua – ישוע).
Jézusra vonatkozik az idézett rész. Egymásközt összekacsintva a rabbik pontosan tudják hogy Jézus nem zsidó, ezért is gyűlölik, csak a gójok között terjesztik azt hogy zsidó, hogy azzal revolverezzék a gójokat, hogy az ő Jézusuk is zsidó, ezért csak ne ugráljanak.
A Talmud Jezusrol, mint "Jezus a kereszteny" tesz emlitest, apucit pedig Pandiranak hivtak (a Talmud szerint).
ישו מופיע בתלמוד ובמקורות חז"ל תחת שמות כמו "ישו הנוצרי" ו"ישו בן פנדירא"
Azt viszont nem vitatja, hogy zsidonak szuletett, csak eppen bajkevero volt.