Még 1965-ben, egy titkos hidegháborús misszió során a CIA plutóniummal működő kémeszközt helyezett el egy himalájai csúcson, hogy megfigyelje Kínát.
Most kiderült, hogy egy vihar miatt az eszközt hátrahagyták, és soha nem sikerült megtalálni. Évtizedekkel később a titkos kémeszköz helye és az általa jelentett környezeti kockázatok továbbra sem ismertek. Környezetvédők és az indiai tisztviselők azt mondják, hogy a veszély még mindig milliókat fenyegethet.
Mit kerestek a CIA kémei a Himalájában?
A New York Times vasárnap közzétett cikke szerint a CIA 1965-ben elit amerikai és indiai hegymászókból álló csapatot toborzott, hogy egy nagy hatótávolságú lehallgatóberendezést telepítsenek a Nanda Devi csúcsa közelében, amely a világ egyik legmagasabb és legeldugottabb csúcsa. A cél: a kínai rakétatesztek megfigyelése Kína első nukleáris robbantása után.
Az antennát, amelyet egy 22 kilogrammos, plutónium-238-at és –239-et tartalmazó generátor táplált, úgy tervezték, hogy évekig észrevétlenül működjön. Egy hirtelen hóvihar azonban arra kényszerítette a csapatot, hogy visszavonuljon, mielőtt a telepítés befejeződött volna. Az indiai misszióparancsnok, M.S. Kohli kapitány parancsára a hegymászók a jégre rögzítették a készüléket, és leereszkedtek. Amikor a következő tavasszal visszatértek, a kémeszköz eltűnt.
„Csak kötéldarabokat találtam” – emlékezett vissza később Kohli. A CIA tisztviselői pánikba estek. „Ezek plutóniumkapszulák” – mondták. A kémeszközt azonban soha nem találták meg.
A Gangesz folyót tápláló gleccserek mélyén eltemetve, az eltűnt plutóniumgenerátor félő, hogy veszélyt jelent a folyó alsóbb szakaszán élő több százmillió emberre.
„Nem hagyhatsz plutóniumot egy Gangeszbe tápláló gleccser mellett!”
– mondta Jim McCarthy, a misszió utolsó túlélő amerikai hegymászója. „Tudod, hány ember függ a Gangesztől?”
Míg egyes tudósok szerint a folyó hatalmas vízhozama felhígítaná a sugárzást, mások arra figyelmeztetnek, hogy ha a szerkezet megsérül vagy felfedezik, piszkos bombának is felhasználható. A plutónium belélegezve vagy lenyelve rákot és szervelégtelenséget okozhat.
A kémek fedősztorija és az indiai aggodalmak
Barry Bishop – a National Geographic fotósának, aki segített a küldetés megszervezésében – személyes archívumában talált dokumentumok részletesen feltárták a művelethez készült terjedelmes fedősztorit, beleértve a hamisított tudományos hitelesítő adatokat, támogató leveleket, de még a hegymászók által elfogyasztott ételeket is . Az amerikai és indiai hírszerző szolgálatok dokumentumai megerősítik, hogy az expedícióról tudtak mindkét kormány legmagasabb szintjein.
A történet több mint egy évtizedig titkos maradt, amíg Howard Kohn újságíró 1978-ban le nem leplezte. Az indiai törvényhozók válaszokat követeltek, Morarji Desai miniszterelnök pedig vizsgálatot ígért. A Times által idézett titkos diplomáciai táviratok azt mutatják, hogy Jimmy Carter elnök magánbeszélgetésekben megköszönte Desainak, hogy segített bagatellizálni az ügyet.
Indiában azonban az elveszett kémeszköz továbbra is a közvélemény aggodalmának forrása. 2021-ben egy halálos földcsuszamlás Nanda Devi közelében több mint 200 ember halálát okozta, ami után találgatások kezdődtek, hogy az eltemetett generátor hője destabilizálhatta a gleccsert. Bár nincs bizonyíték arra, hogy a katasztrófát az eltűnt kémeszközhöz kötnék, Uttarakhand állam tisztviselői arra kérték Narendra Modi miniszterelnököt, hogy engedélyezze az újabb keresést.
„Egyszer s mindenkorra ki kell ásni ezt az eszközt, és el kell oszlatni a félelmeket”
– mondta Satpal Maharaj, az állam turisztikai minisztere.
Mivel a globális felmelegedés felgyorsítja a gleccserek olvadását, egyes tudósok arra figyelmeztetnek, hogy a generátor végül előkerülhet jég alól. Egy veterán indiai hírszerző szerint „ez pedig komoly veszélyt jelent az egész emberiség számára.”






eléggé fel van ez fújva, a sugárzás mértéke nem veszélyes, gyakorlatilag a ruhán vagy a bőrön sem hatol át. meg a havon sem. porként belélegezni vagy megenni persze életveszélyes, de pár kiló nem fogja megfertőzni a Gangeszt :DD amúgy ilyen áramforrás van a Voyagerekben meg a marsjárókban is
persze arra jó, hogy India most prüszkölhessen a gonosz CIA-ra
„Hatalmas energialöketet érzett, ami segített neki abban, hogy megállítsa a támadót” – sok minden kiderült a hős boltosról, aki megállította a Bondi Beach-i támadáskor az egyik terroristát
Beszélt a családja Ahmed el Ahmedről, aki rávetette magát az egyik Sydney-ben lövöldöző terroristára. A testvére szerint a 43 éves férfi súlyos térdproblémával küzd, nehezen tud járni.
„Nincs jogom arra, hogy emberekre lőjek és megöljek valakit” – mondta Ahmed el Ahmed, a hős boltos, aki lefegyverezte az egyik Bondi Beach-i fegyveres az unokatestvérének, Mustafa al-Aszadnak, aki a kórházban látogatta meg a férfit.
Vasárnap két támadó, egy apa és fia lőttek a hanuka első estéjét a népszerű ausztráliai Bondi Beach-en ünneplők közé. A támadásnak eddig tizenöt civil áldozata van, a tizenhatodik halott az egyik támadó, az áldozatok között van egy magyar származású holokauszttúlélő is.
Ahmed el Ahmedről nyilvánosságra került egy videó, amin látható, hogy ráveti magát a terroristára, majd elveszi a puskáját. Utána azonban nem lőtt, csak ráfogta a fegyvert, ekkor azonban a másik támadó többször is meglőtte a boltost, aki jelenleg is kórházban van. Ahmed testvére a Spiegelnek azt mondta, Ahmedet négy helyen sebesült meg a karján, illetve a vállán.
ja, egy alfa-sugárzó :DDDDDDDD
egy vödör szarból kártékonyabb piszkos bombát lehet csinálni, mint ebből