Franciaország ismét úgy döntött, hogy történelmi szerepét nem annyira a Közel-Kelet békéjének előmozdításában, mint inkább a nemzetközi színpadon való önállóskodásban kívánja beteljesíteni: Emmanuel Macron elnök bejelentette, hogy országa szeptemberben hivatalosan is elismeri a „Palesztin Államot”. A lépést Izrael és az Egyesült Államok is hevesen elítélte.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök „határozottan elítélte” Macron lépését, amely szerinte „a terrorizmus jutalmazása”, és könnyen oda vezethet, hogy létrejön „egy újabb iráni proxy-állam, pont úgy, ahogyan Gáza esetében történt.”
Donald Trump volt amerikai elnök a maga sajátos stílusában reagált a hírre:
„Jó srác, kedvelem, de amit mond, annak nincs súlya”
– mondta Macronról újságírói kérdésre a Fehér Házban.
Az amerikai külügyminiszter, Marco Rubio sem finomkodott:
„Az Egyesült Államok határozottan elutasítja Macron tervét. Ez az átgondolatlan döntés nem szolgál más célt, mint a Hamász propagandájának megerősítését. Arculcsapás az október 7-i mészárlás áldozatainak.”
Franciaország az ENSZ szeptemberi Közgyűlésén hivatalosan is elismeri a palesztin államot – jelentette be Macron csütörtökön. Posztjában azt írta: „Elengedhetetlen a Palesztin Állam felépítése, annak életképessé tétele és Izrael teljes elismerésével történő demilitarizálása.”
A francia elnök szerint „nincs más alternatíva”.
A cinikus nyilatkozat egyébként nem csak Izraelt és Amerikát borzolta fel:
Macron kijelentésének természetesen örültek azok az országok is, amelyek már korábban elismerték a palesztin államiságot – no meg a Hamász és a Palesztin Hatóság vezetése.
A Hamász, amely október 7-én tömegmészárlást hajtott végre izraeli civilek ellen, üdvözölte Macron döntését, „pozitív lépésnek” nevezve azt „elnyomott népük igazsághoz való jogának” megvalósítása felé. A Palesztin Hatóság egyik vezetője, Husszein Al Sheikh köszönetet mondott Macronnak, és úgy fogalmazott: a döntés „tükrözi Franciaország elkötelezettségét a nemzetközi jog és a palesztin önrendelkezés mellett”.
Európai bátor lépés vagy politikai naivitás?
Franciaország ezzel az első G7-ország lesz, amely hivatalosan elismeri a palesztin államot, és a legnagyobb nyugati hatalom, amely így tesz.
Az ENSZ 190 tagállamából már közel 150 megtette ugyanezt – köztük Spanyolország, Írország és Norvégia is, főként az október 7-ei háború kitörése óta.
Párizs bízik benne, hogy más nagyhatalmak is követik majd példáját.
„Beszéltem több kollégámmal is telefonon, biztos vagyok benne, hogy nem mi leszünk az egyetlenek szeptemberben”
– nyilatkozta egy névtelen francia elnöki tanácsadó a CNN-nek.
Az persze egyelőre nem világos, pontosan mely területeket ismerne el Franciaország a leendő palesztin állam részeként – az ENSZ narratívájának megfelelően Júdea-Szamáriát, Kelet-Jeruzsálemet és Gázát, amelyek „megszállt területeknek” minősítenek.
Macron azért annyit hozzátett: Gázát újjáépítené, és demilitarizálná a Hamászt – ami sokak szerint politikai science fiction kategória.
A francia elnök pénteken egyeztet a brit miniszterelnökkel, Keir Starmerrel és a német kancellárral, Friedrich Merz-cel is a gázai helyzetről. Starmer egyébként maga is elmondta: „A palesztin államiság elidegeníthetetlen joga a palesztin népnek. A tűzszünet elvezethet a kétállami megoldáshoz.” Azt, hogy ez miképp garantálná Izrael biztonságát, nem részletezte.
Megosztott világ, megosztott reakciók
Miközben humanitárius szervezetek egyre súlyosabb helyzetről beszélnek Gázában, Macron bejelentése világosan mutatja, milyen mély a nemzetközi szakadék a konfliktus megítélésében.
Gideon Szaar izraeli külügyminiszter egyenesen abszurdnak nevezte, hogy „a francia elnök szavai egy örök rendet kívánnak létrehozni a földünkön.”
Betzalel Szmotrics, izraeli pénzügyminiszter, aki az izraeli jobboldal szókimondó figurája, Macron lépését épp ellenkező irányú válaszra ösztönözné:
„Eljött az idő, hogy végre kiterjesszük az izraeli szuverenitást Júdeára és Szamáriára”
– írta az X-en.
A Kneszet egyébként a héten megszavazott egy nem kötelező érvényű határozatot, amely épp ezt javasolja: az izraeli fennhatóság kiterjesztését a gyakran Ciszjordániának is nevezett Júdea-Szamáriára.
Örülnek a palesztinok
A palesztin államiság-rajongói tábora viszont örömünnepet tart. Írország miniszterelnöke, Micheál Martin úgy fogalmazott: „Ez rendkívül jelentős beavatkozás, az első G7-ország, amely elismeri a palesztin államot.” Hozzátette, hogy a döntés „segíti a béke megteremtését”.
Pedro Sánchez spanyol kormányfő is „ünnepelte” Franciaország döntését. „Együtt kell megvédenünk azt, amit Netanjahu el akar pusztítani” – fogalmazott.
Kína, a maga megszokott óvatos stílusában, nem nevezte meg konkrétan Franciaországot, de ismét kiállt a kétállami megoldás mellett.