Az Egyesült Királyságban a zsidók megítélése nem is annyira rossz, mint gondolnánk.
A brit közvélemény a muszlim bevándorlókat sokkal negatívabban ítéli meg, mint a zsidó bevándorlókat – derül ki egy új közvélemény-kutatásból.
Nem kis különbséggel
A felmérés szerint a megkérdezettek több mint 40%-a úgy véli, hogy a muszlim bevándorlók negatív hatással vannak az Egyesült Királyságra, míg ugyanez az arány a zsidó bevándorlók esetében „csupán” 13%.
Ők kérték, hát megkapták
A felmérést az Ahmadiyya Muszlim Közösség rendelte meg az Egyesült Királyság legnagyobb muszlim rendezvénye – a Jalsa Salana – előtt, amelyet ezen a hétvégén tartanak Hampshire-ben, és amelyre várhatóan 40 000 hívő érkezik. A szervezők szerint az idei esemény „megnyitja kapuit az iszlámmal szkeptikusok és a vallás iránt érdeklődők előtt”.
A YouGov július közepén végzett felmérése 2130 brit felnőttet kérdezett meg arról, hogy szerintük a különböző vallási hátterű bevándorlók általánosságban pozitív vagy negatív hatással vannak-e az Egyesült Királyságra.
Míg 41% gondolta úgy, hogy a muszlim bevándorlók negatív hatással vannak, más csoportok esetében ez az arány jóval alacsonyabb volt: 15% érez így a hindu bevándorlókkal kapcsolatban, 14% a szikhekkel, 13% a zsidókkal és csupán 7% a keresztény bevándorlókkal kapcsolatban.
Fordítva sem jobb
A válaszadók kevesebb mint egynegyede (24%) gondolta úgy, hogy a muszlim bevándorlók pozitív hatással vannak az Egyesült Királyságra – ez volt a legalacsonyabb arány a felsorolt vallások közül.
A hét elején Angela Rayner miniszterelnök-helyettes arra kérte a Munkáspárt tagjait, hogy ismerjék el az emberek „valódi aggodalmait”, rámutatva arra, hogy a bevándorlás az egyik olyan tényező, amely „mélyreható hatással van a társadalomra” – erről a kabinet társadalmi kohézióval kapcsolatos megbeszélésén számolt be.
Mégsem kéne mindenkit befogadni?
A megkérdezettek 53%-a szerint az iszlám nem összeegyeztethető a brit értékekkel, míg 25% szerint igen, 22% pedig nem tudott véleményt formálni.
A 30 éves Sabah Ahmedi – aki az interneten „fiatal imámként” ismert, és nagy követőtábora van – úgy véli, az emberek félelmei az iszlám ismeretének hiányából fakadnak.
„Ezek az eredmények mélységesen aggasztóak, és komoly muszlimellenes hangulatot jeleznek ebben az országban”
– mondta.
„Brit muszlimként tragikus azt gondolni, hogy vallásos meggyőződésünk miatt gyűlölnek vagy elutasítanak minket. Ez igazságtalan és méltánytalan, tekintve, hogy a muszlim bevándorlók túlnyomó többsége pozitívan járul hozzá az Egyesült Királysághoz.”
Tisztelet a kivételeknek
Sabah Ahmedi hozzátette:
„Ahelyett, hogy arra a kis számú muszlim bevándorlóra koncentrálunk, akik problémát okoznak, inkább azokra figyeljünk, akik a hadseregben, a rendőrségnél, az oktatási intézményekben szolgálnak. A hétvégi rendezvényen az Egyesült Királyság zászlaját az iszlám közösség zászlaja mellett húzzák fel – ezzel szimbolizálva, hogy a hit és a haza iránti szeretet kéz a kézben jár”