Egymást lövi Thaiföld és Kambodzsa.
A fegyveres összecsapások kezdődtek Thaiföld és Kambodzsa több száz kilométeres határa mentén.
Thaiföld támadásba lendül
Thaiföld csütörtökön légitámadásokat indított a kambodzsai erők ellen az évek óta legsúlyosabb határválság során. Mindkét ország visszahívta nagyköveteit és lezárta a határátkelőhelyeket, miközben a harcok több tartományra is átterjedtek a vitatott hovatartozású templomok környékén, ami csak fokozta a nacionalista hevületet mindkét országban. A drámai eszkalációt a délkelet-ázsiai országok között évtizedek óta a legsúlyosabb konfliktusba torkollhat.
A CNN szerint a légitámadásokat egy sor halálos incidens után indították a thai erők. A hírek szerint egy thaiföldi katona elvesztette a lábát egy kambodzsai taposóakna miatt, alig egy nappal korábban. A robbanásban öt thaiföldi katona megsérült, ami arra késztette Thaiföldet, hogy azonnal sfokozza le diplomáciai kapcsolatait Kambodzsával, visszahívja nagykövetét Phnom Penhből és kiutasítsa a kambodzsai nagykövetet. Kambodzsa válaszul bejelentette, hogy „a legalacsonyabb szintre” rombolta kapcsolatait Thaifölddel, és elrendelte, hogy minden diplomáciai személyzet azonnal térjen haza.
A thaiföldi hadsereg 2. regionális parancsnoksága a Facebookon bejelentette, hogy F-16-os harci repülőgépeket vetettek be, és állítása szerint „megsemmisítettek” két kambodzsai regionális katonai támogató egységet. Richa Suksuwanont ezredes, a hadsereg szóvivőhelyettese kijelentette, hogy a légitámadások kizárólag katonai állásokat céloztak meg, bár a kambodzsai tisztviselők nem erősítették meg azonnal a támadásokat.
Csütörtök reggel fegyveres összecsapások törtek ki a vitatott határ egy pontján, amikor a thaiföldi erők szerint kambodzsai katonák tüzet nyitottak egy thaiföldi katonai bázisra az ősi Ta Muen Thom templom közelében, amely Thaiföld Surin tartománya és Kambodzsa északnyugati régiója között fekvő vitatott területen található. A thaiföldi tisztviselők azzal vádolták Kambodzsát, hogy pilóta nélküli drónokat vetett be a templomnál, majd fegyveres csapatokat küldött a területre.
A harcok a templom területén túlra is kiterjedtek, mivel a kambodzsai erők állítólag nehézfegyverekkel lőtték a thaiföldi Surin tartomány Kap Choeng kerületének civil területeit.
„A támadás három civilt sebesített meg. A thaiföldi hatóságok azonnal evakuálták a lakosokat a területről, hogy biztosítsák az életek és a vagyon biztonságát”
– közölte a thaiföldi hadsereg.
Kambodzsa önvédelemre hivatkozik
Kambodzsa védelmi minisztériuma egészen másképp állította be a történteket: Maly Socheata altábornagy szerint csapataik önvédelemből cselekedtek, miután Thaiföld provokáció nélkül támadott rájuk.
„A kambodzsai erők szigorúan önvédelemből cselekedtek, válaszul a thaiföldi csapatok provokáció nélküli támadására, amely megsértette területi integritásunkat”
– magyarázta Socheata a CNN-nek.
Hun Manet miniszterelnök a Facebookon írta, hogy Thaiföld megtámadta a kambodzsai hadsereg állásait két templomnál Oddar Meanchey tartományban, valamint Kambodzsa Preah Vihear tartományában és Thaiföld Ubon Ratchathani tartományában. „Kambodzsa mindig is a problémák békés megoldását támogatta, de ebben az esetben nincs más választásunk, mint fegyveres erővel válaszolni a fegyveres agresszióra” – jelentette ki a miniszterelnök, miközben a kambodzsai polgárokat nyugalomra intette.
A CNN szerint a helyzet eszkalálódása következtében csütörtökön legalább két thaiföldi katona megsebesült, míg három civil sérült meg a tűzharcban. A thaiföldi közegészségügyi minisztérium megerősítette, hogy Thaiföld Surin tartományában két kórház megkezdte a betegek evakuálását.
Határválság maxra járatva
A jelenlegi válság a májusban kezdődött feszültségek eredménye, amikor egy kambodzsai katona meghalt a thaiföldi és kambodzsai csapatok közötti összecsapások során a vitatott Smaragdháromszög régióban, ahol Kambodzsa, Thaiföld és Laosz találkozik. A CNN szerint mindkét fél tüzet nyitott az incidens során, ami azóta komoly politikai következményekkel járt Thaiföld számára, és mindkét országban nacionalista érzelmeket váltott ki.
Thaiföld miniszterelnöke, Paetongtarn Shinawatra most elbocsátással néz szembe, miután a hónap elején felfüggesztették tisztségéből, miután kiszivárgott egy telefonbeszélgetése Kambodzsa hatalmas befolyással rendelkező volt vezetőjével, amelyben úgy tűnt, hogy kritizálja saját hadseregének a határvitában tanúsított fellépését. A kiszivárgott beszélgetés a nemzetközi válság mellett fokozta a belpolitikai zűrzavart is.
A két nemzet viszonya összetett: az elmúlt évtizedekben egyszerre jellemezte együttműködés és rivalizálás. A közöttük húzódó 817 kilométeres szárazföldi határt nagyrészt a francia gyarmati hatóságok jelölték ki Kambodzsa megszállása idején – ezek a határvonalak azóta időről időre katonai összecsapásokat és politikai feszültségeket váltottak ki a szomszédok között.