„Mintha terrorista lennék” – listázni kezdték Kanadában az izraeli veteránokat

A kanadai hatóságok miatt az izraeli tartalékos katonák attól tartanak, hogy hazatérve háborús bűnökkel vádolhatják meg őket.

Amikor Nati Hubberman letöltötte a tartalékos szolgálatát Izrael északi határán, és visszakapta a telefonját, a barátai szóltak neki, hogy rajta van a neve a FindIDFSoldiers.net című weboldalon. Az oldal készítője egy kanadai újságíró, Davide Mastracci, aki szerint Izrael „tervezett népirtást” követ el Gázában. A weboldal célja, hogy nyilvánosságra hozza a kanadai állampolgárságú izraeli katonák nevét.

 IDF katonák bosszorkányüldözése

Amint arról a Neokohn is beszámolt, júniusban a Kanadai Királyi Lovasrendőrség (RCMP) bejelentette: „szisztematikus nyomozást” indít a gázai háborúval kapcsolatban, ami akár háborús vagy emberiség elleni bűncselekmények gyanújához is vezethet. Bár a hatóság hangsúlyozta, hogy nem célzott nyomozásról van szó, sokakban – főként a kanadai-izraeli tartalékos katonákban – komoly aggodalmat keltett a fejlemény.

Hubberman, izraeli-kanadai kettős állampolgár, és sok hozzá hasonló tartalékos katona számára nem elméleti az aggasztó kérdés:

vajon letartóztathatják őket, ha hazatérnek Kanadába?

Egy másik IDF-tartalékos, „N.”, aki közel 300 napot szolgált a gázai fronton, inkább lemondta kanadai útját, attól tartva, hogy a vizsgálat célpontjává válik.

„Gyerekkoromban Kanada biztonságos hely volt. Most tüntetnek a szüleim zsinagógája előtt”

– mondta Hubberman. „És úgy nyomoznak utánam, mintha én is egy Hamász terrorista lennék.” – tette hozzá.

A kanadai zsidó közösség – amely az október 7-i Hamász-támadás óta egyre növekvő antiszemitizmusról számol be – feszülten figyeli az eseményeket. Az izraeli nagykövet, Iddo Moed, „megdöbbentőnek” nevezte a nyomozás hírét. A Centre for Israel and Jewish Affairs (CIJA) is mély aggodalmát fejezte ki.

Hoppá: Kanadai őslakosok követelik az antiszemita Kneecap koncertjeinek lemondását

Nem várt helyről szólaltak fel a Szigeten is fellépő zsidógyűlölő zenekar ellen.

Izraeli-kanadai IDF katonák megfélemlítése

A CIJA szerint a nyomozásról szóló  hírek után rengeteg félreértés terjedt el. „Sokan azt hitték, célzott nyomozás indult az IDF katonái ellen. De az RCMP több alkalommal is megerősítette: nem ez a helyzet” – mondta David Cooper, a szervezet kormánykapcsolatokért felelős alelnöke.

A hatóság hivatalosan azt állítja, a vizsgálat a releváns információk gyűjtésére irányul, és jelenleg nincs büntetőeljárás folyamatban. Ugyanakkor a nyilatkozatokból az is kiolvasható:

ha valakit valóban háborús vagy emberiség elleni bűncselekménnyel gyanúsítanak, a nyomozás vádemeléshez is vezethet.

Már pusztán ez a  lehetőség is sok IDF-veteránt megrémített – különösen úgy, hogy a nemzetközi precedensek szerint más országokban már volt példa hasonló jogi lépésekre. Például Cipruson és Brazíliában is izraeli katonák arra kényszerültek arra, hogy elhagyják az országot, miután jogi hajtóvadászat célpontjai lettek.

Már nincsenek biztonságban a kanadai zsidók

Egyre rosszabb a zsidók helyzete a nyugati mintademokráciában.

„Senki sem törődik velünk” 

Az izraeli állam hivatalos szervei – legalábbis a tartalékosok szerint – nem nyújtanak kielégítő támogatást. N. jogi tanácsot kért, de azt mondja: sem a külügyminisztériumtól, sem az IDF-től nem kapott segítséget. „Senki sem törődik velünk” – fogalmazott.

Maurice Hirsch, az izraeli hadsereg korábbi katonai főügyésze szerint súlyos aggályokat vet fel, ha a nyomozások alapját nyilvános források – például közösségi médiás posztok vagy politikai indíttatású civil szervezetek jelentései – képezik. Mint mondta:

„Ha Kanada ezekre épít, az a jogállamiság komoly megsértése.”

Hozzátette: az izraeli hadsereg működését nem lehet összemosni a terrorista szervezetek brutalitásával. „A háborús bűn vádjához szisztematikus civilek elleni támadás kell. Az IDF nem ezt teszi.”

A jogi bizonytalanság súlyosbítja az Izrael és Kanada között kialakult feszültségeket. Ottawa az utóbbi hónapokban szigorúbb hangot ütött meg Jeruzsálemmel szemben: felfüggesztette a fegyvereladásokat, bírálta Izrael gázai hadműveleteit, és az ENSZ-ben is Izrael-ellenes szavazatokat adott le. Bár hivatalosan a két ország baráti viszonyt ápol, a kapcsolat a gyakorlatban egyre inkább elhidegül.

A kanadai–izraeli tartalékos katonák két ország között őrlődnek, és egyikben sem érzik magukat biztonságban. „Tudom, mit tettem Gázában. Semmit nem kell rejtegetnem” – mondta N. „De az, hogy most mégis menekülnöm kell, az nagyon sokat elmond arról, hová tart ez a világ.”

Valami készül: Zsidó veteránokat akarnak bíróság elé állítani Kanadában

A kanadai hatóságok teljes titokban indítottak nyomozást a zsidó állampolgárok ellen.

Mutatjuk a szégyenlistát: Szankciókat jelentett be Izrael ellen öt nyugati ország 

A szankciók ellenére az országok hangsúlyozták „szoros barátságukat Izrael népével”.