Már megint túltolták a hülyeségrollert a túlbuzgó palesztinsimogatók

Egy színész palesztin zászlót lengetett a londoni Royal Opera House színpadán az Il Trovatore előadása után – a politikai tiltakozás meglepte a közönséget, a színház pedig elhatárolódott az akciótól.

Egy újabb brit kulturális intézmény vált célpontjává a radikális palesztinpárti aktivistáknak. Ezúttal London ikonikus Royal Opera House színpadán történt incidens, amikor az Il Trovatore című klasszikus opera előadása után egy színész a meghajlás közben előhúzott egy palesztin zászlót – sokkolva a közönséget és meglepve a szervezőket.

Palesztin mutatvány

A jelenetről készült videó villámgyorsan elterjedt a közösségi médiában. A felvételen jól látható, ahogy a művész kitartóan tartja a zászlót, miközben egy színházi dolgozó próbálja azt elvenni tőle. A közönség láthatóan zavarodottan, egyesek pedig feszülten reagáltak.

„Inkább mutatványnak tűnt, mint politikai állásfoglalásnak, de bármi is volt a szándéka, mélyen tiszteletlen volt mind a kollégák, mind a közönség felé”

– írta egy néző az X-en.

A Royal Opera House gyors közleményben reagált az esetre, amelyben leszögezték:

„Az incidens nem volt egyeztetett vagy engedélyezett. Nem tükrözi intézményünk politikai semlegesség iránti elkötelezettségét.”

A hivatalos nyilatkozat ellenére sokan aggódnak amiatt, hogy az európai kulturális intézmények – hasonlóan egyes egyetemekhez – egyre inkább platformot biztosítanak a nyíltan Izrael-ellenes vagy éppen antiszemita politikai megnyilvánulásoknak.

Ideje volt: Nagy-Britanniában elkezdték begyűjteni a palesztinbarát terroristákat

Végre a brit rendőrség is kezd magához térni.

Brit rendőrség akcióban – jobb későn mint soha?

A zászlós provokáció mindössze néhány órával azután történt, hogy a brit rendőrség több mint 100 tüntetőt tartóztatott le az ország különböző pontjain. A letartóztatottak a radikális Palestine Action csoportot támogatták, amelynek támogatása vagy tagsága bűncselekménynek számít, és akár 14 év börtönnel is büntethető.

Ade Adelekan helyettes rendőrfőnök már a szombati demonstrációk előtt figyelmeztette a nyilvánosságot, hogy a csoport támogatása „nagy valószínűséggel” bűncselekménynek minősül.

Eközben az Egyesült Királyság más kulturális intézményei is egyre gyakrabban kerülnek a Hamász támogatói által szervezett akciók célkeresztjébe. A hónap elején például tüntetők zavarták meg a wimbledoni teniszbajnokság megnyitóját: palesztin zászlókat lengetve, valamint „A Barclays a Wimbledon és a népirtás szponzora” feliratú táblákkal jelentek meg az All England Club bejáratánál – pusztán azért, mert pénzügyi szolgáltatásokat nyújt védelmi ipari szereplőknek.

Vicc: megaláztak egy 12 éves kislányt, mert brit zászlós ruhát viselt az iskolában

Megáll az ész.

Modern baloldal kulturális aktivizmusa

Az eset hasonlóságokat mutat a 2023-as ausztráliai botránnyal, amikor a Sydney Theatre Company A sirály című előadásán palesztin keffije kendőben jelentek meg a színészek. A hónapokig húzódó vita végül a színház több vezetőjének lemondásához vezetett.

Az ilyen megmozdulások jól illeszkednek a modern baloldal kulturális aktivizmusába, amely gyakran használja a szimbolikus tereket (múzeumokat, operaházakat, sporteseményeket) palesztin ideológiai célokra, miközben rendre megfeledkezik az október 7-i Hamász-mészárlásról, az izraeli civilek elleni háborús bűnökről és a még mindig fogságban szenvedő túszokról.

Bajban Roger Waters – börtönbe kerülhet az Izrael-ellenes rocksztár?

Idős korára teljesen bekattant a legendás Pink Floyd-alapító.

Csak úgy csattantak: Izrael-ellenes tüntetőket vágtak földhöz a Tour de France-on

A francia rendőrség és biztonsági személyzet végre nem cicózott a zavargókkal.