Az IDF bejelentette: likvidálta azt a Hamász-hírszerzőt, aki az október 7-i terrortámadás után Gázába hurcolta és hónapokon át fogva tartotta Emily Damari izraeli állampolgárt.
Az izraeli hadsereg közlése szerint egy célzott légitámadás során megölték Naszr Ali Quneitát, a Hamász katonai hírszerző egységének tagját, aki közvetlenül részt vett az október 7-i terrortámadásban és az egyik legismertebb izraeli túsz, Emily Damari elrablásában.
A bátorság ikonja 471 nap után szabadult
A terroristát a Gáza városában található Sheikh Radwan negyedben likvidálták, ahol a Hamász úgynevezett al-Furqan zászlóaljához tartozó hírszerzőként szolgált. Az IDF szerint Quneita 2023 október 7-én hatolt be Izraelbe, majd Damarit elhurcolta, és saját otthonában tartotta fogva a háború első napjaiban.
Emily Damari 471 nap után, 2025 januárjában szabadult ki a Hamász fogságából, egy ideiglenes tűzszüneti megállapodás részeként. Vele együtt Romi Gonen és Doron Steinbrecher is hazatérhetett. Szabadulása óta Damari több interjúban is beszélt fogságáról, amely tele volt fizikai és érzelmi megpróbáltatásokkal.
Egyik beszámolójában elmondta, hogy az izraeli légicsapások során egy közeli épület eltalálása következtében megsérült
A gázai Shifa kórházban altatásban részesült, és amikor felébredt, két ujját amputálták.
Fogsága alatt a terroristák különböző beceneveket aggattak rá – előbb „Saja’iya”-nak hívták, ami hőst jelent, később „John Cena”-nak, mivel stresszkezelésként gyakran végzett fizikai gyakorlatokat.
#WATCH : Footage of the moment when Romi, Emily, and Doron reuniting with their families. #RomiGonen #EmilyDamari #DoronShtenberKhir #Gaza #hostagedeal #HostagesRelease #IDF #Israel #IsraelHostage #Hamas #Israel pic.twitter.com/F6wqXWkuHk
— upuknews (@upuknews1) January 19, 2025
Ahogy lapunk beszámolt róla, Emili édesanyja,a Mandy elmondása alapján a Hamász az UNRWA létesítményeiben tartotta fogva Emilyt, és megtagadta tőle az orvosi ellátást, miután kétszer is meglőtték. „Csoda, hogy túlélte, és most azonnal segélyt kell juttatnunk a megmaradt túszoknak” – tette hozzá az édesanya.
„Nem tudhatják meg, ki vagyok”
Damari azt is elmondta: egész fogsága alatt rettegett attól, hogy fogvatartói rájönnek homoszexualitására.
„Nem tudhatták meg” – fogalmazott. „Ők ezt betegségnek tekintik.”
Egy alkalommal megkérdezte egyik fogvatartóját, mit tenne, ha a testvére meleg lenne.
A válasz egyértelmű és brutális volt: „Megölném.”
Az ilyen beszélgetések és a magánélete iránti folyamatos érdeklődés miatt Damari kénytelen volt titkolni önazonosságát. Fogvatartóinak azt mondta, „magának való” és „jó kislány”, hogy elkerülje a gyanút.
A gázai fogság óta Damari új élete az érzelmi feldolgozásról is szól. Egyik legnehezebb tehertételének azt nevezte, hogy hazatért, miközben több mint ötven izraeli túsz még mindig a Hamász fogságában van.
„Bűntudatom van. Én miért vagyok itt, és ők nem?”
Az IDF hangsúlyozta: a Quneita elleni művelet része azoknak a folyamatos célzott akcióknak, amelyek a túszdráma kulcsszereplőinek likvidálását szolgálják. A hadsereg közzétette a légicsapásról készült videót is, jelezve: nem feledkeznek meg sem az elhurcoltak szenvedéseiről, sem az elkövetők felelősségéről.
Ezt a cikket szerkesztőségünk a sábát beállta előtt készítette és előre időzítve jelent meg az oldalon.