Egy feltehetően izraeli légicsapás csütörtökön három ember életét követelte Gáza egyetlen katolikus templomában, a Szent Család-templomban, és többeket megsebesített – közölte a Jeruzsálemi Latin Patriarchátus. Az eset nemzetközi felháborodást váltott ki, Izrael pedig „mély sajnálatát” fejezte ki az eset miatt. Az izraeli hadsereg (IDF) vizsgálja az eset körülményeit, míg a Külügyminisztérium hangsúlyozta: „Izrael soha nem céloz meg templomokat vagy vallási helyeket.”
A patriarchátus közleménye szerint „két személy meghalt az izraeli hadsereg egyik vélhetően célzott csapása következtében, amely a Szent Család-templom komplexumát érte csütörtök reggel.” Több ember megsérült, köztük a plébános, Gabriel Romanelli atya is. Később egy harmadik sebesült is belehalt sérüléseibe.
„A templomot keresztények és muszlimok egyaránt menedékként használták, köztük több fogyatékkal élő gyermek is”
– nyilatkozta Fadel Naem, az Al-Ahli Kórház megbízott igazgatója, ahol a sebesülteket ápolták.
A Szent Család-templom épületén a fényképek tanúsága szerint jelentős károk keletkeztek: egy nagyobb darab hiányzott a tetőből, és több ablak is betört.
Az al-Ahli kórház orvosai szerint a két női áldozat mellett egy férfi később halt bele sérüléseibe.
A pápa és a Vatikán reakciója
XVI. Leó pápa szomorúságát fejezte ki az emberáldozatok miatt, és ismét a párbeszédre, valamint tűzszünetre szólított fel, ugyanakkor nem ítélte el nyíltan a támadást.
Egy, a Vatikán államtitkára, Pietro Parolin bíboros által aláírt hivatalos táviratban a pápa „mély szomorúságának” adott hangot, és lelki közelségéről biztosította a sebesült Romanelli atyát és az egész közösséget.
„A pápa megújítja felhívását az azonnali tűzszünetre, és mély reményét fejezi ki a párbeszéd, a megbékélés és a tartós béke iránt a térségben”
– állt a táviratban.
Izrael hivatalos álláspontja és a nemzetközi reakció
Az izraeli Külügyminisztérium közleményében kijelentette:
„Izrael mély szomorúságát fejezi ki a templomban keletkezett károk és minden civil áldozat miatt. Izrael soha nem céloz meg templomokat vagy vallási helyeket, és sajnálatát fejezi ki minden olyan kár miatt, amely vallási helyszínt vagy ártatlan civilt ért.”
Az IDF szintén közölte, hogy „vizsgálatot folytat az eset körülményeiről.”
„Az IDF tudomással bír a gázai Szent Család-templomban történt károkról és az ottani áldozatokról. Az eset körülményeit felülvizsgáljuk. Az IDF minden elérhető eszközt bevet a civil célpontok és vallási helyszínek elleni károk minimalizálására, és sajnálatosnak tart minden ilyen esetet.”
Olasz reakciók és a keresztény közösség helyzete Gázában
Pierbattista Pizzaballa bíboros, a Jeruzsálemi Latin Patriarcha elmondta, hogy egy izraeli harckocsi lőtte a templomot.
„Ami biztos, hogy egy tank, vélhetően tévedésből, de közvetlenül eltalálta a templomot”
– nyilatkozta a Vatikáni Rádiónak.
„Még nem tudjuk pontosan, mi történt, de sürgősen meg kell védenünk az embereinket és megelőzni a hasonló eseteket.”
Pizzaballa hangsúlyozta: „Soha nem hagyjuk magára a gázai katolikus közösséget.”
Giorgia Meloni olasz miniszterelnök a közösségi médiában élesen elítélte az izraeli légicsapást:
„Izrael támadása Gázában elérte a Szent Család-templomot is. Az ilyen támadások a civil lakosság ellen elfogadhatatlanok. Semmilyen katonai indok nem igazolhatja ezt a viselkedést.”
Antonio Tajani olasz külügyminiszter is elítélte az esetet, és „súlyos tettnek” nevezte a keresztény szent hely elleni támadást. „Őszinte részvétem fejezem ki Romanelli atyának, akit a támadásban megsebesítettek.”
A keresztény közösség Gázában és a háború háttere
A több mint kétmillió lakosú Gázai övezetben mintegy ezer keresztény él, többségük ortodox, de a Latin Patriarchátus szerint kb. 135 katolikus hívő is van.
A 2023. október 7-én kitört háború óta a katolikus közösség a gázai Szent Család-templom komplexumában talált menedéket, ahová néhány ortodox keresztény is csatlakozott. A néhai Ferenc pápa többször felszólalt a háború befejezése mellett. Utolsó húsvéti üzenetében, egy nappal halála előtt, a Gázai övezet „elítélendő humanitárius helyzetét” hangsúlyozta.
A konfliktus állása
A 2023. október 7-i Hamász-támadás során mintegy 1200 izraeli civil vesztette életét, és 251 túszt hurcoltak Gázába – közülük 49-en még mindig fogságban vannak, köztük egy izraeli katona holtteste, akit még 2014-ben öltek meg. A Gázai övezet Hamász által vezetett egészségügyi minisztériuma szerint eddig több mint 58 ezer ember halt meg vagy tűnt el a harcokban, de ezeket az adatokat nem lehet független forrásból ellenőrizni, és nem tesznek különbséget civilek és fegyveresek között.
Izrael azt állítja, hogy 2024 januárjáig körülbelül 20 ezer fegyverest ölt meg a harcok során, és további 1600 terroristát semlegesítettek az októberi támadás során izraeli területen. A gázai terrorellenes hadjárat során Izrael 454 katonát veszített.
Izrael hangsúlyozza, hogy minden tőle telhetőt megtesz a civil áldozatok elkerülésére, és a Hamászt vádolja azzal, hogy szándékosan beágyazódik a lakosság közé, civilek, kórházak, iskolák és mecsetek mögé bújva.