Az izraeliek véleménye egyértelmű: Nem kérnek a Hamászból semmilyen formában

Az izraeliek többsége azt szeretné, ha a Gázai övezet Izrael terrorellenes háborúja után is izraeli katonai ellenőrzés alatt maradna – derül ki a Jeruzsálemi Biztonsági és Külügyi Központ (JCFA) legfrissebb felméréséből.

A július elején végzett közvélemény-kutatás szerint az izraeliek 52%-a támogatja, hogy Izrael átvegye az irányítást Gáza felett egy ideiglenes katonai közigazgatás révén – azzal a feltétellel, hogy előtte minden túszt szabadon engednek.

Mindössze 4% gondolja úgy, hogy a Hamász politikai vagy katonai formában hatalmon maradhatna.

A felmérés több mint 700, 18 év feletti izraelit kérdezett meg – zsidókat és arabokat egyaránt. A kérdések a gázai háború utáni helyzetről, a palesztin állam lehetőségéről, a Palesztin Hatósághoz fűződő viszonyról, valamint regionális kérdésekről (pl. Irán és Szíria) alkotott véleményeket igyekeztek feltárni.

A palesztin államiság masszív elutasítása

A JCFA szerint az izraeliek 64%-a ellenzi egy palesztin állam létrehozását az 1967 előtti határok mentén. Mindössze 8% támogatja a palesztin államiságot feltétel nélkül, míg 17% csak akkor, ha a palesztinok elismerik Izraelt mint zsidó államot, és demilitarizálják az új entitást.

A zsidó válaszadók körében még erősebb az ellenállás: összesen 77% ellenzi a palesztin államot, a jobboldali szavazók körében pedig ez az arány 88%.

Az arab válaszadók 34%-a támogatja a palesztin államot feltétel nélkül, 26%-uk pedig bizonyos feltételek mellett.

Még a szaúdi normalizáció lehetősége mellett is az izraeliek 58%-a ellenzi a palesztin államiságot. Csak 24% lenne hajlandó elfogadni szigorú feltételekkel, és 8% teljesen feltétel nélkül. A zsidó izraeliek 68%-a továbbra is ellene van.

Bizalmatlanság a Palesztin Hatósággal szemben

A Palesztin Hatóság sem örvend nagy bizalomnak az izraeli közvéleményben. Az izraeliek 53%-a ellenzi, hogy a palesztinok körében is rendkívül népszerűtlen bármilyen szerepet kapjon Gáza háború utáni irányításában, míg 26% támogatná részvételüket. A zsidó válaszadók 59%-a ellenzi, míg az arab izraeliek körében ez az arány 30%.

Fellépés Irán ellen

Az iráni helyzettel kapcsolatban az izraeliek 76%-a támogatna újabb katonai akciót abban az esetben, ha Teherán újraépítené nukleáris vagy ballisztikus fegyverprogramját. Ebből 37% akkor is támogatná a beavatkozást, ha az összehangoltan történne az Egyesült Államokkal, míg 39% egyoldalúan is támogatna izraeli csapást. Mindössze 13% utasít el bármiféle katonai akciót.

Egy újabb október 7-i támadás félelme

Az izraeliek kétharmada (66%) attól tart, hogy újabb, az október 7-ihez hasonló tömegmészárlás történhet – ezúttal Júdea és Szamária (Ciszjordánia) irányából. A zsidó válaszadók körében 77% fejezte ki aggodalmát, míg az arab izraeliek csupán 22%-a aggódik emiatt. A félelem leginkább a jobboldalon magas (80%), míg a baloldalon kevesebb az aggodalom (43% egyáltalán nem fél).

Normalizáció Szíriával?

Arra a kérdésre, hogy támogatnák-e a kapcsolatok normalizálását Szíriával, csak 7% válaszolt igennel feltétel nélkül. Ugyanakkor 72% támogatna egy megállapodást bizonyos feltételekkel: ha Izrael fenntarthatná biztonsági mozgásterét (42%), vagy ha Szíria lemondana a Golán-fennsík iránti igényéről (23%). Mindössze 10% utasít el mindenfajta egyezséget.

Dan Diker, a JCFA elnöke szerint a felmérés világos társadalmi konszenzust mutat:

„A háború utáni Gázában nincs helye a Hamásznak”

– mondta. – „A közvélemény elutasítja, hogy ilyen hatalmas áldozatok árán visszatérjünk a 2023. október 6-i status quóhoz.”

Még az oroszlánok is elfáradnak: Több millió izraeli él túlélő üzemmódban

Bár egyes sebek látszólag begyógyultak, a trauma továbbra is ott lappang a mélyben. Vélemény.