Egy 12 éves brit diáklányt durván megaláztak és hazaküldtek az iskolai „Kultúra napja” ünnepségről, mert Union Jack-mintás ruhát viselt.
Az iskola, ahova jár, közölte Courtneyvel, hogy az öltözéke „elfogadhatatlan”, ezért kikísérték az óráról, és elkülönítve leültették a recepción, amíg az édesapja megérkezett érte. Felajánlották neki, hogy ha maradni szeretne, átöltözhet egy használt iskolai egyenruhába.
Felháborodtak a szülők
A 47 éves Stuart Field, Courtney édesapja elmondta, hogy lányát mélyen „megszégyenítették”, úgy, hogy fogalma sem volt mi rosszat követett el.
„Courtney elszégyellte magát, és nem értette, mivel érdemelte ezt ki.” – mondta az aggodó apuka.
Nem szabadna szégyenkeznie csak azért, mert brit, és nem szabadna büntetni azért, mert büszke britként öltözött fel— senki, akivel beszéltem, nem érti ezt.”
„Valaki az iskolában politikai ügyet csináltak az Union Jack-mintás ruhából, pedig Courtneynek nyilvánvalóan eszébe sem jutott ilyesmi. Semmilyen politikai szándéka nem volt. Ez neki a brit identitásról, a Spice Girls-ről és arról szólt, hogy szabadon viselhessünk olyan ruhát, amit szeretnénk.
Ez jelenti számára a brit identitást”
— mondta az édesapa.
A szülőknek küldött tájékoztató levélben az iskola azzal indokolta a Kultúra Napjának rendezvényét, hogy az a „befogadás, a megértés és a különböző háttérrel, hagyományokkal és örökséggel rendelkező emberek iránti tisztelet előmozdítása érdekében” került megszervezésre.
Ezzel szemben, ahogy Field állította
az iskola „politikai kérdéssé tette az egészet, ami épp az esemény eredeti céljával megy szembe”.
Field számára „minden ottani gyerek brit”, és bár szereti azt hinni, hogy elfogadó ember, szerinte ez az esemény nem volt helyénvaló. Emellett más szülők is elégedetlenségükről nyilatkoztak: például az egyikük fia földművesként jelent meg, és emiatt kitiltották a rendezvénytől.
Az iskola bocsánatot kér
Később a Stowe Valley Trust szóvivője is reagált a botrányra.
„Büszkék vagyunk diákjaink sokszínűségére és az örökségben rejlő értékekre. Elkötelezettek vagyunk egy olyan környezet kialakítása iránt, ahol minden tanuló megbecsültnek, tiszteletben tartottnak és elfogadottnak érzi magát. Július 11-én, pénteken, a Kultúra Ünnepén történt azonban egy incidens, amely nagy felháborodást váltott ki egyik tanulónk, családja és a közösség részéről is” – mondta a szóvivő.
„Őszintén sajnáljuk az okozott kellemetlenséget, és mindenkitől, őszinte bocsánatot kérünk.”
„Az eset óta közvetlenül egyeztettünk az érintett tanulóval és családjával, meghallgattuk aggályaikat, és megvizsgáltuk, hogyan lehetett volna jobban kezelni a helyzetet. Célunk, hogy tanuljunk a történtekből, és biztosítsuk, hogy minden diákunk biztonságban és támogatva érezze magát, amikor örökségére büszkén tekint.” – tette hozzá a szóvivő.
„Iskolánk felülvizsgálja szabályzatait, és megerősíti a tanári kar képzését annak érdekében, hogy mindennapi működésünk valóban tükrözze a befogadás, a tisztelet és a megértés értékeit.”
Courtney a büszke brit
A hazaküldött iskoláslány Courtney még egy beszédet is írt az eseményre Shakespeare-ről, a fish and chipsről és a királyi családról.
„Ma arról a kultúráról szeretnék beszélni, ami számomra a legfontosabb – a brit kultúráról.
Sok hagyományunk van Nagy-Britanniában: szeretjük a teázást, gyakran beszélgetünk az időjárásról, és van királyi családunk is.”
– mondta volna tervezett beszédében a kislány.
„Gazdag történelmi múltunk van: királyokkal és királynőkkel, kastélyokkal, valamint olyan írókkal, mint Shakespeare. De a brit kultúra ma már modern, sokszínű és folyamatosan változik: beépült a zene, a divat, és a világ minden tájáról származó ételek – ezek mind részei a mindennapoknak. És ne feledjük a fish and chips-et sem!” – tette volna hozzá.
Courtney azt is hangsúlyozta volna beszédében, hogy a kultúrát meghatározza a beszédstílus, a humor valamint az udvariasság és a tisztelet értékei, és az is, hogy a régi hagyományok és az új elemek keverednek egymással. Az iskolában gyakran tanulnak más országok és népek kultúráiról is, ami szerinte nagyon fontos, mert segít megérteni a különbözőségeket. Courtney azonban úgy véli, hogy a kultúra mindenkinek jár, nemcsak azoknak, akik különböző háttérrel vagy országból jöttek. Szerinte a a brit kultúra is egy érték, és fontos részeként tekint rá.
A kislány beszédében végül felhívta volna arra is a figyelmet, hogy mindannyian „Ünnepeljük minden kultúrát – akár távoli országokból származnak, akár innen, a saját hazánkból.”