Egy hónapon belül a második izraeli katona lett öngyilkos.
Egy Nahal hadosztályhoz tartozó izraeli katona hétfő reggel öngyilkosságot követett el egy Golán-fennsíkon lévő katonai bázison.
Nem az első eset
A katonai rendőrség nyomozást indított az ügyben, és a vizsgálat befejeztével az eredményeket a katonai ügyészség elé terjesztik.
A öngyilkosságot elkövető katona korábban Gázában harcolt.
Ez már a második izraeli katona, aki ezen a hónapon öngyilkosságot követett el. Daniel Edri másfél héttel ezelőtt vetett véget életének.
Súlyos mentális problémákkal küzdött, miközben próbált megbirkózni a fájdalommal, a képekkel és a szagokkal, amelyek a libanoni és gázai élményeiből kísértették.
A traumatikus képek mellett Danielt, aki a múlt hónapban töltötte be 24. életévét, különösen megviselte, hogy két gyerekkori barátját a Nova fesztiválon meggyilkolták. Daniel október 7-én megpróbált eljutni Re’imbe, hogy segítsen nekik, de nem tudta megmenteni őket. Edri családja elmondta, hogy barátainak halála mély nyomot hagyott benne és folyamatos fájdalmat okozott neki.
Daniel a négy testvér közül a harmadik volt, és fiatalon elvesztette apját. Édesanyja, Sigal arra kéri az államot, hogy katonáknak járó temetéssel tiszteljék fiat, amit eddig nem hagytak jóvá.
Alapjelenség a PTSD
Az izraeli katonák körében a poszttraumás stressz zavar (PTSD) sajnos komoly és elterjedt probléma, különösen azoknál, akik harci helyzetekben, például a Gázai övezetben vagy Libanonban szolgáltak. Az intenzív harci élmények, a veszteségek, valamint a folyamatos veszélyérzet súlyos pszichés terheket ró az izraeli veteránokra.
Az IDF-ben szolgáló katonák gyakran küzdenek visszatérő rémálmokkal, szorongással, elkerülő magatartással és érzelmi elszigeteltséggel, ami megnehezíti számukra a mindennapi életbe való visszailleszkedést.
Az izraeli hadsereg különösen nagy figyelmet fordít a mentális egészség megőrzésére, és több programot működtet a traumák feldolgozására, ugyanakkor a stigma és a katonai kultúra miatt sokan mégis nehezen kérnek segítséget.
Az izraeli társadalomban a katonák mentális egészségének támogatása fontos kérdés, mivel a hadsereg szerves része az ország védelmi rendszerének és mindennapi életének. Ezért egyre nagyobb hangsúlyt kapnak a megelőző intézkedések, a pszichológiai támogatás, valamint a reintegrációs programok, amelyek célja, hogy a katonák ne csak fizikailag, hanem lelkileg is felkészülten térjenek vissza a civil életbe.
Ha ön vagy valaki a környezetében krízishelyzetben van, hívja mobilról is a 116-123 ingyenes lelkielsősegély-számot! Krízishelyzetben lévő gyerek esetében kérjen segítséget a mobilról is ingyenesen elérhető 116-111 telefonszámon vagy online cseten! Ha öngyilkossági gondolatai vannak, kérjük, olvassa el ezt az oldalt, mielőtt kárt tenne magában. Ha másvalakiért aggódik, ezen az oldalon talál tanácsokat, mit tud tenni.