Elképesztő: Izraeli kutatók szerint a növények és lepkék kommunikálnak egymással

butterfly perched on flower

Az új izraeli kutatás alátámasztja, hogy a lepkék reagálnak a növények által kiadott hangokra.

A Tel-avivi Egyetem munkatársainak új kutatása kimutatta, hogy a lepkék és a növények közötti hangalapú interakció befolyásolja, hogy a különböző lepke-fajok hová rakják le petéiket.

Felfedezetlen világ

„A növények és állatok közötti akusztikus kölcsönhatás kétségkívül sokféle formában létezik, és számos szerepet tölt be. Ez egy hatalmas, feltáratlan terület, egy egész világ, amely felfedezésre vár.”

– mondta a kutatás egyik vezetője.

A kutatás középpontjában a nőstény lepkék álltak, és megállapították, hogy ezek a rovarok a növények által kibocsátott hangok alapján hoznak döntéseket arról, hova rakják le petéiket. Amikor a növények az emberi fül számára nem hallható ultrahangos jeleket bocsátanak ki, amelyek stresszt fejeznek ki, a nőstény lepkék elkerülik ezeket a növényeket, és inkább az egészséges, csendes példányokat választják.

A mesterséges intelligenciával lenne Izrael a világ biotech-nagyhatalma

Izrael az egyik úttörője lehet a gyógyszerkutatás új korszakának.

Továbbfejlesztett kutatás

A mostani kutatás egy korábbi, ugyanazon kutatócsoport által mintegy két éve közzétett áttörésre épül, amely kimutatta, hogy a stresszhelyzetben lévő növények ultrahangokat bocsátanak ki, olyan frekvenciákon, amelyeket az ember nem hall, de sok állat igen. „Miután előző tanulmányunkban bizonyítottuk, hogy a növények hangokat bocsátanak ki, azt feltételeztük, hogy azok az állatok, amelyek képesek ezeket a magas frekvenciájú hangokat érzékelni, talán reagálnak is rájuk, és döntéseiket ezek alapján hozzák meg”

mondta a kutatás egyik vezetője.

„Tudjuk, hogy sok rovar érzékeli a növényi hangokat. Szerettük volna megvizsgálni, vajon ténylegesen felismerik-e és reagálnak-e ezekre a hangokra.”

– tette hozzá.

A kutatás másik vezetője hozzátette: „Úgy döntöttünk, hogy a nőstény lepkékre összpontosítunk, mivel ezek általában olyan növényekre rakják le petéiket, amelyekből a kikelő lárvák táplálkozni tudnak. Feltételeztük, hogy a nőstények igyekeznek optimális helyet keresni a peterakáshoz – egy egészséges növényt, amely megfelelő táplálékot biztosíthat az utódoknak. Ezért, ha egy növény azt jelzi, hogy kiszáradt és stressz alatt van, vajon a lepkék hallgatnak-e a figyelmeztetésre, és elkerülik-e azt a növényt?”

Növényeket termesztenének a Holdon

A magokat a SpaceIL űrvállalat Beresit 2 űrhajójával juttatják el a Holdra.

Bizonyítva

A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a lepkék valóban érzékelik és reagálnak a növények által kibocsátott hangokra.

Amikor a lepkék hallószerveit semlegesítették, az előnyben részesítés megszűnt, amely egyértelműen bizonyította, hogy kifejezetten hanghatások vezérelik őket.

A kutatók három kísérletet végeztek. Az első kísérlet során a lepkék választhattak két doboz között: az egyikben kiszáradt paradicsomnövény hangját játszották le, a másik néma volt. A lepkék a „zajos” dobozt választották, ami azt mutatja, hogy érzékelték és előnyben részesítették a növényi hangot.

A második kísérletben két egészséges növény közül választhattak, az egyik mellé kiszáradt növény hangját játszották le, a másik néma maradt.

A lepkék a csendes növényt választották, elkerülve a stresszjeleket.

A harmadik kísérlet során az egyik dobozban néma környezet volt, a másikban hím lepkék által kibocsátott ultrahang. A nőstények nem mutattak különbséget a választásban, így a kutatók arra következtettek, hogy a nőstény lepkék kifejezetten a növények hangjaira reagálnak.

A mesterséges intelligencia azonosítani tudta, kik írták a Bibliát

Úttörő módszert alkalmaztak a haifai egyetem kutatói a bibliakutatás területén.

„Vigyetek a sérültekhez” – világelsők életmentésben az izraeli hadsereg orvosai

A halált megvető bátorsággal életeket mentő katonaorvosok a világ legalacsonyabb halálozási arányával büszkélkedhetnek.