Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szombaton Facebook-oldalán számolt be arról, hogy telefonon egyeztetett izraeli kollégájával, Gideon Száár külügyminiszterrel a közel-keleti biztonsági helyzetről. A megbeszélés középpontjában a Gázai övezetben zajló háború, valamint a térségben zajló túsztárgyalások és fegyverszüneti kezdeményezések álltak.
„Vegyesen érkeztek biztató és kevésbé biztató hírek az elmúlt napokban a Közel-Keletről” – fogalmazott a magyar diplomácia vezetője. Tájékoztatása szerint a megbeszélésen támogatásáról biztosította Izraelt egy tűzszünet és egy túszmegállapodás mihamarabbi létrehozása érdekében. Kiemelte:
Magyarország számára különösen fontos ez a kérdés, hiszen még mindig van egy magyar állampolgár a Hamász fogságában.
Szijjártó hozzátette: a kedden esedékes uniós külügyminiszteri tanácsülésen Brüsszelben határozottan fogja képviselni azt az álláspontot, hogy az EU-Izrael Társulási Tanács munkáját élénkíteni kell, mivel „a világ mostani helyzetében a párbeszéd jelentősége még inkább megnőtt”. A külügyminiszter emellett egyértelműen jelezte:
Magyarország továbbra is ellenzi, hogy az Európai Unió izraeli személyeket helyezzen szankciós listára.
A háttér: háború, túszok és diplomáciai feszültségek
A nyilatkozat időzítése nem véletlen: a Gázai övezetben hónapok óta zajlik az Izrael és a Hamász közötti fegyveres konfliktus, amely a palesztin terrorszervezet október 7-i brutális terrortámadásával kezdődött, amikor a Hamász több mint 1200 embert gyilkolt meg, és közel 250 embert hurcolt el túszként Izraelből Gázába – köztük külföldi állampolgárokat is, és magyar nemzetiségűt.
A háború azóta is súlyos humanitárius és politikai válságot okoz, miközben a nemzetközi közösség – az Egyesült Államok, Egyiptom és Katar közvetítésével – fegyverszüneti és túszszabadítási tárgyalásokat folytat. Bár az utóbbi napokban érkeztek hírek egy új megállapodás lehetőségéről, a felek közötti bizalmatlanság és a Hamász változó követelései továbbra is súlyosan hátráltatják az áttörést.
Eközben az Európai Unió belső vitákkal küzd: egyes tagállamok – köztük Spanyolország, Írország és Belgium – a gázai műveletek miatt Izraelre is nyomást gyakorolnának, míg mások, így Magyarország, a közel-keleti demokrácia oldalán állnak, és elutasítják a szankciós megközelítést.
Az EU-Izrael Társulási Tanács olyan kétoldalú egyeztető fórum, amely a gazdasági, politikai és biztonságpolitikai párbeszédet hivatott elősegíteni az Európai Unió és Izrael között. Ennek megerősítését sürgeti most a magyar külügy – éppen akkor, amikor az izraeli külpolitika fokozott elszigetelődésre számíthat az európai színtéren.
Magyarország álláspontja következetes
Magyarország 2023 októbere óta következetesen Izrael mellett áll a nemzetközi fórumokon, a túszok szabadon bocsátását és a Hamász terrorszervezet teljes felszámolását szorgalmazva. A magyar kormány elutasította a „kettős mércét”, és többször is kiállt amellett, hogy Izraelnek joga van megvédeni polgárait a terrorizmussal szemben.
Szijjártó mostani nyilatkozata is ennek az álláspontnak a megerősítése:
a béke, a túszok szabadon bocsátása és a párbeszéd fontossága mellett, az egyoldalú európai elítélő lépések helyett az együttműködés erősítését szorgalmazza.