Ha a Sziget Fesztivál még mindig az emberi jogokról, szabadságról és békéről szól, akkor nem engedhetik meg a szervezők, hogy a terrorizmust támogató előadók, és üzeneteik platformot kapjanak.
Lapunk változtatás nélkül közli Vajda Tamás nyílt levelét a Sziget Fesztiválnak, amely a mai napig nem mondta le a bizonyítottan terroristákat támogató Kneecap zenekar fellépését.
Nyílt levél
Tisztelt Sziget Cultural Management Ltd., Superstruct Entertainment/KKR, Kádár Tamás vezérigazgató, valamint a programszervezők és Revolut!
A Sziget fesztivál évtizedeken át az “Island of Freedom” szellemében működött – a sokszínűség, az emberi jogok tisztelete és a szabadság ünnepeként. Ezért nem csupán érthetetlen, de mélységesen elítélendő, hogy a fesztivál a Kneecap zenekar fellépését engedélyezte:
Milyen alapon szerepelhet az idei programban a Kneecap?
A zenekar bőven túllépi a politikai provokáció határait. Nyíltan támogatja a Hamasz és a Hezbollah terrorszervezeteket a fellépéseiken és interjúikban.
2023 decemberében egyik tagjuk egy interjúban követendő példának, az „ellenállás hőseinek” nevezte a Hezbollah terroristáit.
2024 októberében egy brit koncerten a banda ezeket skandálta: „Free Palestine – BY ANY MEANS NECESSARY!”, valamint, hogy „Death to Zionists” – ezt dokumentált videók is tanúsítják.
2024 november, London (Kentish Town Forum): A zenekar tagja, Mo Chara, Hezbollah zászlót lengetett, és azt ordibálta a színpadon, hogy: „Up Hamas! Up Hezbollah!” – ezt szintén (ellenőrzött) videófelvételek tanúsítják.
2025 április, Coachella Fesztivál: A banda „Fuck Israel -Free Palestine” üzenetet hordozó feliratokat lengetett a színpadon.
2025 június 28, Glastonbury Fesztivál (West Holts Stage): A Kneecap is részt vett a provokatív, gyűlöletkeltő kórusban, amelyek miatt brit rendőrség vizsgálatot indított uszítás és gyűlöletbeszéd miatt.
Ezen megnyilvánulások miatt több nagy európai fesztivál – többek között a Bilbao BBK Live és az Electric Picnic is visszamondta a fellépésüket.
A Sziget ellenben – minden dokumentált incidens után, ismerve az eseteket, úgy döntött, hogy színpadra állítja őket a fesztivál közönsége előtt.
Komoly morális bukás.
Az eredeti szervező cég, a Sziget Cultural Management Ltd. jelenleg 70%-ban a brit Superstruct Entertainment tulajdonában van, amelyet 2025 közepén a KKR vásárolt meg.
Kádár Tamás, 2017 óta irányítod a céget és többször hangsúlyoztad, hogy a fesztivál az “Island of Freedom” elvein alapul.
A programszervezés és a felelős részlegek működése még a felügyeleted alatt áll, vagy már nincs befolyásod a munkájukra?
Morális és szakmai kérdések
Hogyan történhetett, hogy a fesztivál – amely a békét és emberi jogokat hirdeti – nem mondta le a terroristákat támogató együttes fellépését?
Ha a meghívás az incidensek előtt történt, akkor miért nem léptetek vissza később, mikor már közismertté váltak az esetek?
Milyen szakmai, morális alapokon döntöttetek úgy, hogy ez “belefér”?
Van-e egyáltalán irányelvetek arról, hogy hol van a határ az üzleti érdek és az emberi értékek között? Ez nem feltétlenül opció kérdése – ez a fesztivál alapértékeinek tagadása.
Ha a Sziget még mindig az emberi jogokról, szabadságról és békéről szól, akkor nem engedhetitek meg, hogy a terrorizmust támogató előadók, és üzeneteik platformot kapjanak.
Ha pedig az üzlet mégis felülírja az alapokat, akkor mondjátok ki nyíltan: a Sziget már nem az “Island of Freedom”, csupán egy morális irányelvek nélküli globális márka, amely kizárólag a profitmaximalizásra törekszik, és minden humánus szempontot figyelmen kívül hagy.
Várom válaszotokat, amiben kifejtitek:
Megfontoljátok-e a Kneecap fellépésének visszavonását, és bemutatjátok-e azokat az szabályozásokat, irányelveket, amelyek biztosítják, hogy ilyen többé ne fordulhasson elő?
Mi arra a mentség, hogy terrorista szervezeteket támogató, erőszakot dicsőítő zenekarok kapnak fellépési lehetőséget Európa legnagyobb zenei fesztiválján, a „szabadság szigetén”?
Tisztelettel,
Vajda Tamás
A szerző közgazdász, nemzetközi kapcsolatok szakértő, újságíró-fotóriporter.
A nyílt levél közlése a szerző engedélyével történt. Vajda Tamás további írásai itt olvashatóak.
A véleménycikkek nem feltétlenül tükrözik a Neokohn szerkesztőségének az álláspontját.