Szaúdi médiajelentések szerint a Hamász részleges engedményeket tett Izrael legfontosabb tűzszüneti követelései kapcsán.
Netanjahu miniszterelnökhöz közel álló izraeli tisztviselők szerint Bibi „nagyon vágyik” egy megállapodásra, és a jelenlegi diplomáciai helyzetet „egyszeri lehetőségnek” tekinti.
Zajlanak a tárgyalások
A közvetett tárgyalásokon a Hamász állítólag hajlandóságot mutatott arra, hogy Izrael három fő követelése közül kettőt elfogadjon. A szaúdi Asharq média szerint a Hamász garanciákat kínálna a fegyvercsempészet leállítására, a fegyvergyártó telepek bezárására, az alagútépítési műveletek leállítására és fegyvereinek tárolására, ami a szervezet de facto demilitarizációjának tekinthető.
A csoport állítólag nyitott egy kis számú magas rangú személy szimbolikus száműzetésére is. Ez jelentős engedményt jelentene, mivel Izrael a háború befejezésének feltételeként a Hamász vezetésének eltávolítását követeli Gázából.
Bár a Hamász még nem válaszolt hivatalosan a legújabb tűzszüneti javaslatra, Donald Trump elnök csütörtökön kijelentette, hogy a válasz „24 órán belül” érkezhet.
Trump hozzátette, hogy biztonságot akar a gázai lakosság számára, és mind Izraelt, mind a Hamaszt nyomás alá helyezte, hogy megállapodásra jussanak, nyomást gyakorolva Katarra és más közvetítőkre is.
Izrael három feltételt szabott: a Hamasz uralmának vége Gázában, a csoport lefegyverzése és a kulcsfontosságú vezetők száműzése.
Az Asharq által idézett források szerint a Hamász beleegyezhet abba, hogy fegyveresei ne viseljenek egyenruhát [nem mintha a háború során abban harcoltak volna – a szerk.], ami tovább erősíti a nyílt katonai jelenlét visszaszorítására irányuló szándékot. Azonban a száműzendő vezetők kiléte és távollétük időtartama továbbra is tisztázatlan.
A belső ellenállás letörése
Eközben a Hamász “belügyi alakulata” az úgynevezett „Nyíl Egység” (Sahem) már a tűzszünet utáni, a kollaboránsok és a bűnözők elleni fellépésre készül.
Az egység közleményt adott ki, amelyben figyelmeztette, hogy a fegyverszünet kihirdetése után azonnal megkezdi a „árulók” büntetését, ideértve a kábítószer-kereskedőket és a besúgókat is, akik közül sokakat állítólag név szerint is felsoroltak.
Az izraeli hírszerzés úgy véli, hogy a Hamász katonai parancsnoka, Az al-Din Haddad, akit Jahja Szinvár közeli emberének tartanak, irányítja jelenleg a Hamász gázai műveleteit. A regionális közvetítők, Egyiptom és Katar állítólag úgy vélik, hogy a Hamász marad az egyetlen életképes rendfenntartó erő Gázában egy esetleges átmeneti fázisban, mivel minden jövőbeli kormánynak szüksége lesz a helyszíni rendfenntartásra.
A tárgyalt javaslat szerint a Hamász 60 nap alatt öt szakaszban adná át az élő túszok körülbelül felét és az elhunytak maradványainak felét.