A kutatók szerint a megtalált leletek átformálhatják az eddig ismert zsidó történelmet.
Két 15. századi Orit pergamen került elő a Tel-Aviv Egyetem programja során, amelyek a tudósok szerint átformálják a zsidó történelem szóbeli hagyományban és ge’ez nyelv írásban fennmaradt megértését.
Hihetetlen kincs
A két 15. századi kézirat a legidősebb ismert szent szövegek az etiópiai zsidó közösség, a Beta Israel köréből. A felfedezés egy olyan program részeként történt, amelynek célja az etióp zsidóság bibliai hagyományainak megőrzése, tanulmányozása és továbbadása.
Egy nemrégiben az Etióp Zsidó Örökség Központtal és az Izraeli Nemzeti Könyvtárral közösen tartott műhelymunka során dokumentálták a kéziratokat és elkezdték felépíteni a Beta Israel szent iratainak digitális archívumát. A könyveket ünnepélyes keretek között mutatták be az ANU Zsidó Népek Múzeumában, a Tel-Aviv Egyetem Koret Zsidó Civilizáció Központjával együttműködésben.
Lenyűgöző
„A Beta Israel Orit tartalmazza a Mózes öt könyvét, valamint Józsué, Bírák és Ruth tekercseit”
– mondta Dalit Rom-Shiloni a Bibliai Tanulmányok Tanszékéről.
„Eddig négy Orit tekercset dokumentáltunk – kettőt a 15. századból – és további 13 szent szöveget. Mind ge’ez nyelven íródtak, amely egy liturgikus nyelv, amit csak a kessimek, vagyis a vallási vezetők ismernek. Minden kéziratnak megvan a maga lenyűgöző története. Generációkon át, apáról fiúra öröklődtek, és néhányat zsidó tanítók adományoztak a kessimnek, akik Etiópiában megőrizték és tanították a szent hagyományokat.”
Rom-Shiloni hozzátette, hogy „a könyveket szigorúan védték – egyes tulajdonosok akár az életüket is kockáztatták, hogy eljuttassák őket Izraelbe. Ma a legtöbbet magánkézben tartják a kessimek és családjaik, és Etiópia-szerte az etióp zsinagógákban használják őket. Eddig nem voltak elérhetőek a tudósok számára. Most azon dolgozunk, hogy minél többet felkutassunk és dokumentáljunk az akadémiai tanulmányok és digitalizáció érdekében.”
A legősibb szövegek
A dokumentációs munka egy különleges vándorműhellyel ért véget 2024 júniusában.
A paleográfiai módszerek (kézírás-stílus alapján történő datálás) segítségével a szakértők megállapították, hogy két Orit tekercs valóban a 15. századból származik, így ezek a legősibb ismert zsidó szent szövegek, amelyeket valaha találtak a Beta Israel között.
„Felfedezésünk nagy feltűnést kelt a világ tudósai között”
– mondta Rom-Shiloni.
„Hasonló kéziratokról már tudtunk abból az időszakból vagy korábbról, de azok mind keresztény szövegek voltak. Ez az első alkalom, hogy bizonyítottan 600 évesnél is idősebb zsidó Orit kéziratok maradtak fenn a Beta Israel kessimei között”
– tette hozzá.
Youval Rotman, a Koret Központ tudományos igazgatója és a Tel-Aviv Egyetem Zsidó Történet Tanszékének oktatója hangsúlyozta: „Ez egy rendkívüli lelet. Az ősi kéziratok már önmagukban is ritkák, de a legidősebb ismert példányok felfedezése még különlegesebbé teszi. A program ereje abban rejlik, hogy a szóbeliség és a Beta Israel közösségekben évszázadokon át átadott értelmező tudás megőrzésére koncentrál. Ez tette lehetővé ezt a felfedezést.”
Valódi örökség
Rotman elmondta, hogy „Ez a program nem csak a kéziratok feltérképezésében vagy a hallgatók képzésében egyedi, hanem abban is, hogy mélyen beágyazódik a Beta Israel élő közösségi tudásába. Ezek a fiatal kutatók személyes kapcsolatokat alakítanak ki a kessimekkel, elnyerik a bizalmukat, és valódi örököseivé válnak egy évszázadok óta fennálló szóbeli hagyománynak. Így hidat képeznek a közösségi tudás és az akadémiai kutatás között, és erre nagyon büszkék vagyunk.”
„Az etiópiai kessimek értelmező hagyományát dokumentálni kell, mert soha nem írták le. Ma már csak 18 kessim él Izraelben, akiket Etiópiában képeztek ki, és akik birtokolják ezt a tudást. Ha nem cselekszünk gyorsan, örökre elveszíthetjük ezt a páratlan kulturális kincset.”
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.