Jordánia destabilizálásával nyitna új frontot Izrael keleti határán az iráni rezsim.
Az IDF szerint Izraelre nézve a legnagyobb biztonsági fenyegetés a következő években valószínűleg az északi és déli határról a keleti határra fog áthelyeződni, és Irán várhatóan Jordánia destabilizására fog koncentrálni.
Izrael készül
Miközben az izraeli-jordán határ régóta viszonylag nyugodt és leginkább csempészettel kapcsolatos problémák sújtották, egy nemrégiben feltárt hálózat, amely Jordánia destabilizálását célozta meg, komoly aggodalmakat váltott ki.
Az IDF már felismerte, hogy a Jordániával való szoros biztonsági együttműködés önmagában nem elegendő. A hadsereg válasza erre a kialakuló fenyegetésre a 96-os, más néven a Gileád hadosztály lett. Eredetileg csak hónapok múlva tervezték aktiválni a hadosztályt, de a „Felkelő Oroszlán” hadművelet kitörése után gyorsan mozgósították.
A 96-os hadosztály feladata Izrael leghosszabb határának védelme, amely több száz kilométeren húzódik. Emellett az IDF létrehozta az ún. „Dávid Dandárok” nevű regionális védelmi egységeket, amelyek célja, hogy biztosítsák Izrael belső, korábban kevésbé védett területeit.
Enyhítik a tartalékosok terheit
Az Israel Hayom értesülései szerint az első Dávid Dandár augusztusban válik működőképessé, és veszi át egy terület védelmét Júdeában és Szamáriában.
A lépés célja, hogy enyhítse a többi, túlterhelt tartalékos egységen a nyomást.
A többi új dandár, köztük két olyan, amelyet korábbi haditengerészeti egységek tagjaiból képeztek át szárazföldi harcra, várhatóan februárra lesz teljesen működőképes. A cél az, hogy csökkentsék a jelenleg extrém terhelés alatt álló tartalékos és hivatásos IDF dandárok terheit, amelyek szinte folyamatosan harcban állnak október 7-e óta.
Reaktív helyett proaktív
Eközben a kormány több millió sékelt fektet be az elhagyott katonai állomások felújításába a Gilád hadosztály számára és jelentősen megerősíti a településeket a térségben. Ez magában foglal egy új város létesítését a határ mentén, valamint a meglévő közösségek hivatalos elismerését és megerősítését. Emellett egy nagy határvédelmi kerítés projekt is folyamatban van, amelynek célja egy átfogó védelmi rendszer kiépítése.
Az újonnan kialakított keleti határvédelem válasz az október 7-i Hamász-támadásra: célja, hogy a határ biztonságos legyen, a térség települései megerősödjenek, és Izrael előre felkészüljön a jövőbeli fenyegetésekre.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.