A Golán-fennsík feletti Izraeli szuverenitás elismerését is belengette a szír rezsim.
A libanoni LBCI hírcsatorna jelentése szerint Szíria több feltételt is megfogalmazott az izraeli kapcsolatok normalizálásához.
Szír követelések
A szír követelések állítólag magukban foglalják, hogy az izraeli kormány hivatalosan ismerje el az Ahmed al-Sharaa vezette rezsimet, a 2024 decemberében Izrael által elfoglalt szír területekről teljes vonuljon ki, az izraeli légicsapásokat szüntesse be Szíriában, kössenek biztonsági megállapodást Dél-Szíriára, valamint az Egyesült Államok vállaljon garanciáit a szíriai rezsim támogatásával kapcsolatban.
Cserébe Szíria hajlandó lenne tartósan elismerni Izrael szuverenitását a Golán-fennsík felett.
Az Egyesült Államok sem marad ki
A jelentés olyan forrásokra hivatkozik, akik jól ismerik a szíriai helyzetet, és megjegyzi, hogy a javaslat nemcsak kétoldalú feltételeket tartalmaz Izraellel, hanem szélesebb geopolitikai garanciákat is, különösen az Egyesült Államoktól.
Múlt héten az izraeli Nemzetbiztonsági Tanács elnöke, Tzachi Hanegbi a Kneszet Külügyi és Védelmi Bizottságának zárt ülésén ismertette Izrael érveit a Szíriával való kapcsolatok normalizálása mellett. Hanegbi állítólag azt mondta, hogy Izraelnek és a szíriai rezsimnek közös érdekei vannak, és Szíria ellenzi Irán, valamint szövetséges államai és terrorszervezetei tevékenységét.
Eközben Donald Trump amerikai elnök a Fox News-nak azt mondta, hogy további országok érdeklődnek az Ábrahám-egyezményekhez való csatlakozás iránt. Amikor arról kérdezték, hogy Szíria is ezek között van-e, sem megerősíteni, sem cáfolni nem akarta.
Mit hozott a rezsimváltás?
2024-es szíriai rezsimváltás után, az új vezetés pragmatikusabb külpolitikát folytat, és igyekszik enyhíteni a több évtizedes ellenségeskedést Izraellel, bár a hivatalos álláspont továbbra is a Golán-fennsík visszaszerzésére irányul.
A korábbi aszimmetrikus konfliktusok és közvetett összecsapások helyett mindkét fél igyekszik elkerülni a nyílt háborút, és a diplomáciai csatornák részleges megnyitásával próbálják kezelni a biztonsági kihívásokat.
Izrael ugyanakkor továbbra is komoly fenyegetésként tekint Szíriára az iráni befolyás és a Hezbollah milíciáinak jelenléte miatt, amelyek jelentős katonai képességekkel bírnak, és rendszeresen hajtanak végre provokációkat Izrael határainál.
A rezsimváltás következtében ugyanakkor megindult egy fokozottabb biztonsági együttműködés a konfliktusok elkerülése érdekében. Ez a megközelítés elsősorban a határmenti feszültségek csökkentésére irányul, valamint arra, hogy Szíria minimalizálja az iráni befolyást az országban, miközben igyekszik visszaszerezni a nemzetközi támogatást és gazdasági segélyeket.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.