A palesztin aktivista keveri a gázai Rafah-t az izraeli Eilattal.
Hasina Kathrada dél-afrikai palesztin aktivistát letartóztatták Egyiptomban, amikor részt vett egy Gáza felé tartó menetben. Az általa közzétett térkép azonban kínos földrajzi tévedéseket tartalmaz.
A tudás nem bűn
A nyugati országok elszánt palesztinpárti támogatóinak visszatérő jelensége, hogy tökéletes tudatlanságot mutatnak a Közel-Kelet földrajzával és a térség összetett helyzetével kapcsolatban, ami felveti a kérdést: ezek az esetek inkább mulatságosak vagy bosszantóak? Hasina Kathrada története tökéletes példája ennek.
A dél-afrikai aktivista rendkívül aktív Facebook-oldalt vezet, amelyen palesztinpárti üzenetek, tüntetéseken készült fotók és más ügyek – például a klímaváltozással kapcsolatos tiltakozások és a globális erdőtüzek elleni aktivizmus – szerepelnek.
Keveri a szezont a fazonnal
Kathrada elmondása szerint több száz fős küldöttség tagjaként indult Kairóból a Gázai övezet határa felé, ám az egyiptomi hatóságok feltartóztatták őket, mivel nem engedélyezik az ilyen demonstrációkat a határ mentén. Későbbi Facebook-bejegyzésében közzétett egy térképet is, amely jól szemlélteti a földrajzi ismereteinek teljes hiányát.
A térképen Rafah városát tévesen Izrael déli városa, Eilat helyén jelölte. Al-Arish egyszerűen „Arish”-ként szerepel, és több száz kilométerrel valódi helyétől, mélyen a sivatagba került. Hasonlóképpen hibásan jelenik meg a Szuezi-csatorna is, olyan helyeken feltüntetve, ahol valójában nincs is vízi út. A legmegdöbbentőbb azonban az, hogy a térkép az egész térséget „Sínai”-ként jelöli – Izrael vagy akár „Palesztina” megemlítése nélkül – annak ellenére, hogy Kathrada elvileg a palesztin ügyet képviseli.
Azt sem tudja, miért harcol
„Tegnap, miután elhagytuk Kairót, mintegy 300 nemzetközi küldöttel, köztük dél-afrikaiakkal haladtunk Kamphashir felé, amely az útvonal három ellenőrzőpontja közül az egyik. Útleveleinket több órára elvették, majd végül visszaszállítottak minket Kairóba. A másik két ellenőrzőpontnál lévő aktivisták hasonló bánásmódban részesültek”
– írta Kathrada a Facebookon.
A térképpel kapcsolatban Kathrada hozzáfűzte:
„Az alábbi térkép mutatja azt az útvonalat, amelyet Egyiptomon keresztül, a Sínai-félszigeten át Rafah felé próbáltunk megtenni. A menetet megállították, de a mozgalom tovább él. A világ nem fordíthatja el a tekintetét.”
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.