Az izraeli haderő precíziós légicsapást hajtott végre hétfőn Irán fővárosában, Teheránban, amelynek célpontja a hírhedt Evin börtön volt – erősítették meg izraeli hivatalos források a Jerusalem Postnak.
A támadás során legalább egy rakéta találta el a börtön bejáratát, amit több felvétel is rögzített. Az iráni igazságügyi hatóságok is elismerték, hogy a létesítményt találat érte, ugyanakkor azt állították, hogy a helyzet „teljes mértékben ellenőrzés alatt van”.
A független iráni hírcsatorna, az Iran International úgy értesült: a célzott csapás a főkaput érte, elkerülve a rabok szálláshelyeit – ezzel is jelezve, hogy
az akció nem a lakosság, hanem az elnyomó gépezet ellen irányult.
A rezsim sötét szimbóluma
Az Evin börtön az 1979-es iráni forradalom óta a rendszer elnyomó politikájának egyik jelképévé vált. A létesítményben számos politikai foglyot, újságírót, civil aktivistát és rendszerellenes tüntetőt tartanak fogva.
Különösen a 2009-es tömegtüntetések után vált hírhedtté, amikor több visszatérő túlélő kínzásokról, illetve nemi erőszakról számolt be – férfi és női foglyokat egyaránt érintve.
A börtön története azonban korábbra nyúlik vissza: már a sah uralma alatt is politikai foglyokat tartottak itt fogva, a rettegett SAVAK titkosszolgálat felügyelete alatt. A forradalom idején a létesítmény elfoglalása és a foglyok szabadon engedése szimbolikus fordulópont volt az iráni történelemben.
A síita teológiai berendezkedésű iszlám köztársaság alatt azonban a börtön az elnyomás eszköze maradt.
Jogvédő szervezetek rendszeresen beszámoltak bántalmazásokról, vallatási módszerekről és intézményesített szexuális erőszakról, amelyet a rezsim nemcsak eltűrt, hanem egyes beszámolók szerint teológiailag is „igazolt” – állítva, hogy az áldozatok nem léphetnek a mennybe.
A Baszidzs-parancsnokság is célpont volt
Az izraeli légierő nem csupán az Evin börtönt támadta: csapást mért a Basszidzs (Basij) milícia központjára is Teheránban. A „Sanyargatottak mozgósításának szervezete” néven működő félkatonai szervezet az iráni Forradalmi Gárda alárendeltségében működik, és gyakran vetik be a rendszerellenes megmozdulások brutális elfojtására.
Az izraeli védelmi illetékesek szerint a célzott támadásokkal nemcsak katonai, hanem morális üzenetet is kívántak küldeni:
Irán elnyomó mechanizmusainak lebénítása és az emberi jogokat sárba tipró intézmények megbüntetése egyaránt része a műveletnek.