Kezdődik: Izraeli sportolók kizárását lengette be az EU sportért felelős biztosa

„A sporteseményeken nem szabadna helyet adni azoknak, akik nem osztják értékeinket” – jelentette ki Glenn Micallef a gázai háborúval kapcsolatos esetleges sportszankciókkal kapcsolatos kérdésekre válaszolva.

Glenn Micallef, az Európai Unió sportért felelős biztosa utalt arra, hogy Izrael kizárásra kerülhet a nemzetközi sportversenyekről, és kijelentette, hogy a folyamatban lévő gázai konfliktus közepette a sporteseményeken „nem szabadna teret engedni” azoknak a nemzeteknek, amelyek nem igazodnak az európai értékekhez.

Célkeresztben az izraeli sportolók

A Politico beszámolója szerint Glenn Micallef elítélte a gázai humanitárius válságot, és hangsúlyozta a sportközösség felelősségét a közös értékek képviseletében. 

„Amikor a sportról van szó, úgy gondolom, hogy a sporteseményeken nem szabadna teret engedni azoknak, akik nem osztják az értékeinket” 

– jelentette ki a biztos egy interjú során, bár tartózkodott attól, hogy kifejezetten megnevezze Izraelt, amikor a gázai háborúval kapcsolatos esetleges sportszankciókkal kapcsolatos kérdésekre válaszolt.

Az Európai Parlamentben támadtak meg egy Izrael-párti svéd EP-képviselőt

Egy “közel-keleti származású” baloldali svéd volt a támadó.

A biztos részletezte a sport szerepét a béke és az emberi jogok előmozdításában. „A sport olyan eszköz, amelyet a béke előmozdítására használunk, és amelyen keresztül az emberi jogokat is előmozdítjuk” – magyarázta Micallef, ugyanakkor elismerte a sportszervezetek autonóm jellegét. 

„De nekünk kötelességünk és felelősségünk, hogy beszéljünk ezekről a kérdésekről, és ismertessük érzéseinket”.

Fokozódik a nyomás

A nemzetközi sportszervezetekre egyre nagyobb nyomás nehezedik, hogy zárják ki Izraelt a globális versenyekről, az olimpiai játékoktól kezdve a világbajnokságokig, bár az ilyen javaslatokat eddig túlnyomórészt elutasították. Izrael Eurovíziós Dalversenyen való részvétele szintén bírálatokat váltott ki, Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök az ország kizárását szorgalmazta az ilyen kulturális platformokról.

Magyarország megvétózta az Európai Unió Izrael elleni szankcióit

Már csőre voltak töltve az uniós szankciók Izrael ellen, amikor Magyarország közbelépett.

Az Európai Parlament Gázáról szóló szerdai vitájában Micallef „pusztítónak” nevezte a humanitárius helyzetet, és azt mondta: „Vérontás történt [Gázában], és a civilek fizetik meg az árát”. Hozzátette: „Ez egy katasztrófa. Annyi gyermeket, civilt, fiatalt látunk élelem és víz nélkül, humanitárius segélyhez való hozzáférés nélkül, olyan humanitárius segélyhez, amelyet lehetővé kellene tenni, hogy a Gázai övezetben és Palesztinában élő emberekhez széles körben eljusson”, hangsúlyozva, hogy »üzenete egyértelmű: a sporton keresztül kell népszerűsítenünk azokat az értékeket, amelyeket képviselünk, bármelyik országgal«.

A biztos megjegyzései akkor hangzottak el, amikor az Európai Unió vezető diplomatája, Kaja Kallas bejelentette, hogy a blokk felülvizsgálja az Izraellel kötött társulási megállapodást, az 1995-ben aláírt átfogó kereskedelmi és együttműködési megállapodást, amely az EU és Izrael politikai és gazdasági kapcsolatait szabályozza. Kallas bejelentése a holland külügyminiszter által vezetett indítványt követte.

Tomáš Pojar: Ha Izrael hallgatna az európaiakra, már megszűnt volna létezni

A cseh miniszterelnök és kormány nemzetbiztonsági tanácsadója szerint Prága a zsidó állam legszorosabb európai szövetségese.

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.