Elképesztően gyönyörű ókori óriásmozaikot mutattak be Izraelben

A gázai határvidéken, az Urim kibuctól délre mintegy 35 évvel ezelőtt felfedezett színes mozaikot először mutatták be a nagyközönségnek.

Az 1600 éves mozaikot, az egyik legimpozánsabbat, amelyet valaha Dél-Izraelben fedeztek fel, most végre bemutatták a nagyközönségnek is.

Mozaikbemutató

A színes mozaik, amelyet körülbelül 35 évvel ezelőtt fedeztek fel a Gázai övezet közelében lévő Urim kibuc déli részén, a közelmúltban az Izraeli Régészeti Hatóság és az Izraeli Örökségvédelmi Minisztérium konzerválásán esett át, és most először állították ki a nyilvánosság számára is, a Merhavim Regionális Tanács székhelyén.

A Beer Shema mozaikot vadászjelenetek, állatok és a mindennapi élet jelenetei díszítik. A mozaikot vasárnap avatták fel Amichai Eliyahu örökségvédelmi miniszter, Shai Hajaj, a Merhavim regionális tanács vezetője és Eli Escusido, az Izraeli Régészeti Hatóság igazgatója jelenlétében. 

„Ez egy egyedülálló mozaik a bizánci korból (i. u. 324-638)” 

– mondja Shaike Lender.

„55 részletgazdag medaliont mutat be – mitológiai szereplőkkel, gyümölcskosarakkal, egzotikus állatokkal, a mindennapi életből vett jelenetekkel, vadászjelenetekkel és még sok mással. A mozaik egyértelműen egy igazi művész keze által készült. Különböző színű apró mozaikkövekből áll, amelyeket üveggel és kerámiával kombináltak, hogy változatos legyen.”

Rejtélyes lelet: bizarr bizánci apácát találtak a régészek Jeruzsálemben

Korábban még soha nem tártak fel ehhez hasonló régészeti leletet a világon.

Kereskedelmi csomópont

A mozaik egy nagy kolostorban volt, amely a bortermeléssel foglalkozott. A komplexum feltárása során egy nagy borprést és raktárakat tártak fel, amelyekben tároló korsók voltak.

„Úgy tűnik, hogy az ókori út, amelyen ez a település feküdt, egyfajta határként szolgált a sivatag és az ország lakott része között – a bizánci korban, és talán még korábban, a római korban is ekként szolgált. Ez az út tulajdonképpen az ókori nabateus-római fűszerút a sivatagon keresztül – ezen a ponton, a Negevben lévő Halutzát a gázai kikötővel összekötő tengelyen. Az ásatás kimutatta, hogy ez valóban egy nagy település volt, amely azokat az utazókat szolgálta ki, akiknek biztonságos éjszakai pihenőhelyre volt szükségük,

és védelmet nyújtott a helyi beduin törzsek portyázóinak esetleges támadásaival szemben.”

Különleges aranygyűrűt találtak Jeruzsálemben az izraeli régészek

A vörös drágakővel kirakott aranygyűrű a régészek becslései szerint körülbelül 2300 éves lehet.

„A felfedezés óta eltelt évek során a mozaikpadló konzerváltsági állapota romlott. Tekintettel erre a helyzetre, intézkedéseket hoztak. Kezelték és megerősítették, majd az eredeti, szabadon hagyott helyéről a Merhavim Tanács zárt épületegyüttesébe szállították. Most már teljes mértékben védve van a mezőgazdasági és fejlesztési munkálatoktól, és végre a nagyközönség is megtekintheti” – mondta Ami Shahar, az Izraeli Régészeti Hatóság konzerválási osztályának vezetője. 

„Szakértői csapatunk intenzív erőfeszítéseinek befejeztével az eredmények lehetővé teszik, hogy a nagyközönség megtekinthesse és értékelhesse az 1600 éves, látványos műalkotást.”

Titokzatos leletre bukkantak az izraeli régészek Jeruzsálemben

Zsidó szimbólumokat találtak a leleten egy olyan időszakból, amikor zsidók nem élhettek a térségben.

“Csak felvette a földről” – négyezer éves amulettet talált egy izraeli kislány

A szkarabeuszt ábrázoló különleges amulettre egy családi kirándulás során talált rá a hároméves Ziv.

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.