Trump tovább szorítja a Harvard Egyetem nadrágszíját

Az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma május 22-én bejelentette, hogy visszavonja a Harvard Egyetem jogosultságát a külföldi hallgatók fogadására, miután az intézmény állítólag nem tett eleget a zsidóellenességgel kapcsolatos jelentési kötelezettségeinek, és nem működött együtt a hatóságokkal.

Kristi Noem belbiztonsági miniszter közölte, hogy a döntés értelmében a Harvard Egyetem nem bocsáthat ki új diákvízumokat, és a jelenlegi nemzetközi hallgatóknak más egyetemre kell átiratkozniuk, különben elveszítik jogi státuszukat az Egyesült Államokban.

A miniszter levelében hangsúlyozta: „A külföldi hallgatók fogadása kiváltság, nem jog. A Harvard ismételten megtagadta a Belbiztonsági Minisztérium kéréseit, hogy szolgáltasson információt a zsidóellenes incidensekről, a Hamász-párti szimpátia-tüntetésekről és az egyetem által alkalmazott, rasszistának minősített ‘sokszínűség, egyenlőség és befogadás’ politikákról.”

A Harvard Egyetem hallgatóinak több mint 27%-a, mintegy 6 800 fő külföldi állampolgár.

A döntés így jelentős hatással van az intézmény nemzetközi közösségére, akadémiai tevékenységére és persze bevételeire is.

A Trump-adminisztráció korábban már több milliárd dollárnyi szövetségi támogatást fagyasztott be, és most újabb szankciókat helyezett kilátásba, amennyiben a Harvard nem tesz eleget a kormányzati követeléseknek.

A Harvard jogi lépéseket tett a döntés ellen, és hangsúlyozta elkötelezettségét az akadémiai szabadság és a sokszínűség mellett.

Az egyetem szerint a kormányzati beavatkozás sérti az Alkotmány első kiegészítését, amely garantálja a szólásszabadságot és az egyesülési jogot. A döntés országos és nemzetközi szinten is aggodalmat keltett akadémiai körökben, mivel precedenst teremthet más felsőoktatási intézmények számára is. A szakértők szerint a lépés aláássa az Egyesült Államok felsőoktatásának nemzetközi vonzerejét és hírnevét.

Fontos tudni, hogy a döntés még nincs hatályban, ugyanis egy szövetségi bíró ideiglenes intézkedéssel megakadályozta, hogy a kormányzat érvényt szerezzen a döntésnek, amíg a jogi eljárás folyamatban van.

17 ezer milliárd forintos ultimátumot kaptak az Izraelt bojkottáló egyetemek

Donald Trumpék választás elé állították az állami támogatásban részesülő amerikai egyetemeket.