Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) legfrissebb adatai szerint a harcoló alakulatokban szolgáló nők aránya elérte a 20%-ot, ami jelentős növekedést jelent az elmúlt évtizedhez képest. A témát az IDF Emberi Erőforrások Albizottságának legutóbbi ülésén vitatták meg, ahol a női katonák szerepvállalása, a vallási megfontolások és az egyenlőség kérdései is napirendre kerültek.
Az IDF Harcoló Egységek és Források Osztályának vezetője, Sapir Barabi őrnagy elmondta, hogy az elmúlt tíz évben a harcoló egységekben szolgáló nők aránya 13,7%-ról 20%-ra emelkedett.Jelenleg az IDF pozícióinak 90%-a nyitott a nők számára, bár bizonyos szerepkörök – például a vallási írnok vagy a kántor – továbbra is kizárólag férfiak számára elérhetők.
A manőverező harcoló egységek egy része szintén zárva maradt a nők előtt, mivel ezek magas fizikai követelményeket támasztanak.
Törvényi háttér és bírálatok
Bár az izraeli Legfelsőbb Bíróság több döntésében is sürgette a nők szélesebb körű integrációját a hadseregbe, jelenleg a harcoló pozíciók 58%-a nyitott számukra, az arány pedig még alacsonyabb a gyalogos egységekben. A baloldali Merav Michaeli, a Kneszet tagja, élesen bírálta a helyzetet, mondván: „Szégyen, hogy 31 évvel az Alice Miller ügy után még mindig erről kell beszélnünk. Az IDF továbbra sem tartja be a 2000-ben elfogadott törvényt, amely előírja, hogy minden egységet nyitni kell a nők előtt, minimális kivételekkel.”
Barabi őrnagy válaszában hangsúlyozta, hogy az IDF fokozatosan és óvatosan bővíti a nők számára elérhető lehetőségeket, tesztprogramok, értékelések és fokozott orvosi támogatás révén.
Vallási megfontolások és politikai viták
Limor Son Har-Melech, az Otzma Jehudit nemzeti vallásos párt képviselője kijelentette, hogy „a hadsereg nem megfelelő hely a vallásos nők számára”, és inkább a nemzeti, polgári szolgálatot javasolta számukra. Ezzel szemben az ellenzéki képviselők hangsúlyozták a nők hozzájárulását a harci műveletekhez, különösen az október 7-i események után.
A nők szerepe a tartalékos erőkben
A nők aránya a tartalékos harcoló erőkben is emelkedett: a második libanoni háború idején 3%, a „Védelmi Penge” hadművelet során 8%,
míg a legutóbbi gázai konfliktusban már 20% volt.
A lemorzsolódási arányok nem mutatnak jelentős különbséget a férfiak és nők között; például a határőrségnél az általános lemorzsolódási arány 16%, míg a nőknél 15%.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.