A 24 éves izraeli énekes, Yuval Raphael, aki túlélte a 2023. október 7-i brutális Hamasz-támadást a Nova zenei fesztiválon, csütörtök este lenyűgöző előadással biztosította helyét a 2025-ös, a svájci Bázelben zajló Eurovíziós Dalfesztivál döntőjében.
Raphael az érzelmekkel teli „New Day Will Rise” című dalát adta elő, amely a gyógyulásról és a reményről szól. Az előadás során egy hatalmas csillárra emelkedve egy erkélyen állt, amely az izraeli producerek szerint szimbolikus utalás volt Theodor Herzl híres bázeli erkélyes képére az 1901-es Ötödik Cionista Kongresszuson, amelyet a svájci városban rendeztek.
A közönség soraiban Raphael felismerte azokat a barátait, akikkel együtt rejtőzött el a bombatámadás idején.
„Oldalra néztem, köszöntem a közönségnek, és megláttam a menedékhelyi barátaimat. Hirtelen megláttam a legjobb barátomat integetni, és ez hatalmas erőt adott”
– mondta Raphael az izraeli közszolgálati műsorszolgáltatónak adott interjújában.
Annak ellenére, hogy a helyszínen néhány füttyszó is hallatszott, a televíziós közvetítés során szinte csak tapsot lehetett hallani.
A közönségben csak néhány palesztin zászló volt látható, annak ellenére, hogy sokan erőteljesebb tiltakozásoktól tartottak.
Magabiztosság, nem sajnálat
Raphael, aki a „The Rising Star” című izraeli tehetségkutató műsor győzteseként nyerte el az Eurovíziós részvétel jogát, korábban elmondta, hogy célja nem a sajnálat kiváltása, hanem az erő és a remény üzenetének közvetítése.
„A történetet nem sajnálatból akarom elmesélni, azt szeretném megmuatatni, hogy erősen állok és magabiztosan nézek szembe az bizonyosan érkező füttyszókkal”
– nyilatkozta korábban.
A „New Day Will Rise” című dal, amelyet Keren Peles írt, angol, héber és francia nyelven szólal meg, és a gyógyulásról, az összetartozásról és a reményről szól.
A dal videoklipjében Raphael fiatalokkal együtt énekel és táncol a szabadban, ami sok izraeli számára a Nova fesztivál emlékét idézheti fel.
A döntőre május 17-én kerül sor. A verseny során tíz ország jutott tovább a döntőbe, köztük Litvánia, Izrael, Örményország, Dánia, Ausztria, Luxemburg, Finnország, Lettország, Málta és Görögország.
Raphael előadása nemcsak zenei teljesítményként, hanem az izraeli nép ellenálló képességének és reményének szimbólumaként is értelmezhető, különösen a jelenlegi geopolitikai feszültségek közepette.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.