A hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) mindössze három héttel azt követően adott ki váratlanul letartóztatási parancsokat Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök és Joáv Gallant volt védelmi miniszter ellen, hogy Karim Khan főügyészt szexuális zaklatással vádolták meg – tárta fel a Wall Street Journal.
A vádak szerint Khan, aki a palesztinok elleni állítólagos háborús bűnökkel kapcsolatos nyomozásokat irányítja, egy malajziai asszisztenst hívott fel szállodai lakosztályába, ahol szexuálisan zaklatta, és megakadályozta a távozását. A nő elmondása szerint az eset nem egyedi, és félt a munkahelye elvesztésétől, valamint beteg édesanyja orvosi költségeitől, ezért sokáig nem tett feljelentést.
Két és fél héttel később Khan bejelentette, hogy letartóztatási parancsokat kér Netanjahu és Gallant ellen, miközben egy CNN-interjúban ismertette döntését,
ami szokatlan lépésnek számít, mivel általában hivatalos közleményben szokták bejelenteni az ilyen intézkedéseket.
A hirtelen döntés és annak időzítése arra utal, hogy a letartóztatási parancsok összefüggésben állhatnak Khan személyes vádjaival. A főügyész tagadja a vádakat, és azt állítja, hogy a parancsok politikai nyomásra születtek.
Azonban több forrás is arra figyelmeztet, hogy a döntés célja lehetett a vádaskodó asszisztens elhallgattatása, aki korábban egyébként maga is támogatta az ICC Izrael elleni nyomozásait.
A fejlemények tovább növelhetik a nemzetközi közvélemény bizalmatlanságát az ICC függetlenségével és pártatlanságával kapcsolatban, különösen olyan politikai környezetben, ahol a nemzetállami szuverenitás és a nemzetközi jog közötti egyensúly folyamatosan kérdéses.
A letartóztatási parancsok és az azt követő események további nemzetközi diplomáciai feszültségeket eredményezhetnek, és kérdéseket vethetnek fel az ICC működésének átláthatóságával és politikai befolyásolhatóságával kapcsolatban.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.