Drámai fordulat: Szaúdi atom izraeli béke nélkül?

Sajtóértesülések szerint Donald Trump, Egyesült Államok elnöke jelentős külpolitikai irányváltást hajthat végre és immár nem követeli Szaúd-Arábiától, hogy normalizálja kapcsolatait Izraellel az amerikai polgári nukleáris együttműködés előfeltételeként. Ez a döntés, amelyet a Reuters értesülései szerint Trump közelgő rijádi látogatása előtt hoztak nyilvánosságra, jelentős engedményt jelent Washington részéről, és eltér az előző, Biden-adminisztráció által képviselt állásponttól is.

A Biden-kormányzat idején a nukleáris együttműködés szorosan összefonódott a szélesebb körű normalizációs célokkal és egy potenciális védelmi szerződéssel Rijáddal.

Szaúd-Arábia azonban többször is kijelentette, hogy csak egy életképes palesztin állam létrejöttének garanciája esetén hajlandó elismerni Izraelt,

ami megnehezítette az előrelépést, különösen a Gázai övezetben zajló háború miatt kialakult Izrael-ellenesség közepette.

Bár a polgári nukleáris megállapodás még távolinak tűnik, Chris Wright amerikai energiaügyi miniszter áprilisi szaúd-arábiai látogatása során azt mondta, hogy az Egyesült Államok és Szaúd-Arábia „kijelölt útvonalon” halad egy polgári nukleáris megállapodás felé.

A szaúdiak számára a nukleáris energia kulcsfontosságú az olajtól elforduló gazdasági diverzifikáció és a Vision 2030 program céljainak elérése érdekében, amelynek célja az ország olajfüggőségének csökkentése, az atomenergia pedig segíthet abban, hogy több hordó nyersolajat szabadítson fel exportra.

A királyság azonban ragaszkodik ahhoz, hogy saját területén gazdagíthassa az uránt, ami aggodalmakat vet fel a nukleáris proliferációval kapcsolatban. Az Egyesült Államok által javasolt megoldás egy amerikai ellenőrzés alatt álló dúsító létesítmény létrehozása lenne szaúdi földön.

Több olaj

A fegyverzetellenőrzés hívei korábban aggodalmukat fejezték ki a szaúdi atomprogrammal kapcsolatban, mivel a tényleges uralkodó, Mohammed bin Szalmán trónörökös azt mondta, hogy a királyság igyekezne gyorsan nukleáris fegyvereket kifejleszteni, ha regionális riválisa, Irán is ezt tenné.

Az Egyesült Államok és Irán jelenleg tárgyalásokat folytat Teherán nukleáris programjáról, amely Washington és nyugati szövetségesei szerint fegyvergyártásra irányul. Irán kitart amellett, hogy ez kizárólag polgári célokat szolgál.

Az iszlám köztársaság azonban katonai célokra szükséges szintre dúsította az uránt, és megalakulása óta Izrael elpusztítására szólít fel.

JD Vance amerikai alelnök szerdán úgy jellemezte az Iránnal folytatott tárgyalásokat, hogy „eddig minden rendben”, és azt mondta, hogy olyan megállapodást kell kötni, amely visszailleszti Iránt a világgazdaságba, ugyanakkor megakadályozza, hogy atomfegyverhez jusson.

Szaúd-Arábia és az Egyesült Államok Trump jövő heti látogatása során számos nagyszabású gazdasági megállapodást fog megvitatni, és az USA készen áll arra, hogy jóval több mint 100 milliárd dollár értékű fegyvercsomagot ajánljon fel Szaúd-Arábiának – mondták források a Reutersnek.

Trump azt mondta, hogy Rijádnak „fel kellene kerekítenie” egy tervezett amerikai beruházási csomagot 1 billió dollárra a kezdeti 600 milliárd dollárról.

A Trump-adminisztráció döntése, hogy eltekint az Izrael elismerésének követelményétől, új lendületet adhat a szaúdi-amerikai nukleáris tárgyalásoknak, bár a megállapodás még mindig számos kihívással néz szembe.

A lépés azonban azt is jelzi, hogy az Egyesült Államok hajlandó rugalmasabb megközelítést alkalmazni a Közel-Keleten, figyelembe véve a régió összetett geopolitikai dinamikáját.

A szaúdi-izraeli kapcsolatok normalizálása továbbra is bizonytalan, különösen a Gázai övezetben zajló konfliktus és a palesztin államiság kérdése miatt.

Amerika kettős játéka: Izraelt megkerülve lenne nukleáris nagyhatalom Szaúd-Arábia

Washington új urait kevésbé érdekli Izrael, ha Amerika gazdasági érdekeiről van szó – írja az Israel Hayom.

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.