Josef Mengele, a náci háborús bűnös évtizedeken át szabadon élt Argentínában és Brazíliában, sőt, megpróbált visszatérni Németországba.
Az MDR német hírhálózat kedden közzétett nyomozása nyomán előkerült egy rendőrségi akta Josef Mengele náci háborús bűnösről.
Az akta
Az előkerült dokumentumok nyilvánvalóan az argentin szövetségi rendőrség archívumából származnak, és korábban nem ismert információkat tartalmaznak Mengele második világháború utáni tartózkodási helyéről – és kibővítik a szökéséről, illetve az ellene zajló nemzetközi hajtóvadászatról szóló korábbi megállapításokat.
Az MDR Investigativ szerint az akta állítólag 2002-ben tűnt el az archívumból. A dokumentumokból kiderül az is, hogy Josef Mengele 1959 februárjában vissza akart térni a Német Szövetségi Köztársaságba. Az akta tartalmazza az argentin hatóságokhoz intézett ezirányú kérelmét, amely egészen idáig nem volt ismert.
„Biztonságban érezte magát”
Bogdan Musiał történész és kutató megvizsgálta az akta másolatait, és hitelesnek tartja azokat.
„Ez az akta bővíti ismereteinket. Azt mutatja, hogy egyes országok valószínűleg pontosabb információkkal rendelkeztek, mint azt korábban gondoltuk”.
„Ami érdekes, hogy 1959 februárjában kérelmezte, hogy Nyugat-Németországba utazhasson, méghozzá a valódi nevét használva. Tudjuk, hogy voltak ilyen pletykák, és azt is tudjuk, hogy az apja 1959-ben beteg volt. Így összeáll a kép. Megerősítést nyert az is, hogy Josef Mengele néven akart utazni. Ez azt mutatja, hogy biztonságban érezte magát. Mintha úgy gondolta volna: „A személyazonosságom valódi, biztonságban érzem magam, és még Németországba is elmegyek, hogy meglátogassam az apámat.”.
Az MDR nyomozása:
„Nincsenek információink róla”
„A Külügyminisztériumnak nincsenek információi arról, hogy Josef Mengele valóban a Német Szövetségi Köztársaságba utazott volna”
– válaszolta a német külügyminisztérium arra a kérdésre, hogy Mengele valóban meglátogatta-e Németországot.
Mint ismert, Josef Mengele orvosként dolgozott az auschwitzi koncentrációs és megsemmisítő táborban, és ő volt a felelős a szelekciós eljárásért, amelynek során százezreket, ha nem többet küldtek a halálba. Mengele hírhedt volt az ikrekkel végzett kísérleteiről, ezért a háború után azonnal bujkálni kezdett. A szövetségesek már 1945 májusában körözést adtak ki ellene tömeggyilkosságban való részvétel miatt. Sok más náci bűnözőhöz hasonlóan ő is kihasználta a háború utáni káoszt, és 1949-ben Argentínába menekült.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.