Pete Hegseth, az Egyesült Államok védelmi minisztere május 12-én hivatalos látogatást tesz Izraelben, ahol találkozik Benjamin Netanjahu miniszterelnökkel és Izrael Katz védelmi miniszterrel. Ez lesz Hegseth első izraeli látogatása hivatalba lépése óta. Az egyeztetések középpontjában az Irán jelentette fenyegetés, valamint a Gázában és Jemenben zajló konfliktusok állnak.
A látogatás időzítése különösen jelentős, mivel közvetlenül megelőzi Donald Trump volt elnök közel-keleti körútját, amely során Szaúd-Arábiát, Katart és az Egyesült Arab Emírségeket keresi fel május 13-tól kezdődően.
Izrael jelenleg nem szerepel Trump hivatalos útitervében, így Hegseth látogatása kulcsfontosságú lehet az amerikai–izraeli védelmi kapcsolatok fenntartásában.
Izraeli védelmi tisztviselők és washingtoni zsidó érdekképviseleti szervezetek aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy Trump Pentagon-beli kinevezettjei közül többen szkeptikusak az Egyesült Államok közel-keleti katonai szerepvállalásával kapcsolatban, különösen Irán vonatkozásában.
Netanjahu és tanácsadói folyamatosan sürgetik az amerikai vezetést, hogy fontolják meg egy hiteles katonai opció lehetőségét Irán nukleáris ambícióinak megfékezésére.
Trump korábban kijelentette, hogy előnyben részesíti a diplomáciai megoldásokat Iránnal szemben, de nem zárja ki a katonai beavatkozás lehetőségét sem. Két héttel ezelőtt az Ovális Irodában újságíróknak nyilatkozva hangsúlyozta:
„Ha katonai fellépésre lesz szükség Irán ellen, Izrael fogja vezetni azt. De senki sem irányít minket; azt tesszük, amit jónak látunk.”
Ugyanakkor Trump optimizmusának is hangot adott a tárgyalásokkal kapcsolatban, reményét fejezve ki, hogy sikerül megállapodást kötni Iránnal anélkül, hogy fegyveres konfliktusra kerülne sor. „Úgy gondolom, jól haladunk az iráni helyzet kezelésében. Szerintem hamarosan megállapodás születik, anélkül, hogy bombákat kellene ledobnunk mindenfelé” – mondta.
Hegseth izraeli látogatása tehát kulcsfontosságú lehet az amerikai–izraeli védelmi együttműködés megerősítésében, különösen az Iránnal kapcsolatos stratégiai kérdésekben. A találkozók eredményei várhatóan befolyásolják majd a Trump-féle közel-keleti diplomáciai törekvések irányát is.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.