Svájc 23 éven aluli vívócsapata bocsánatkérést fogalmazott meg, miután széleskörű kritikát kaptak az észtországi Európa-bajnokság éremátadó ünnepségen tanúsított magatartásuk miatt.
Svájc 23 éven aluli vívócsapata bocsánatot kért, miután visszatetszést váltott ki, hogy az észtországi Európa-bajnokság éremátadó ünnepségén az izraeli himnusz alatt nem voltak hajlandóak az izraeli zászló irányába fordulni.
A bocsánatkérés
Amint arról lapunk is beszámolt, miután Izrael megszerezte az első, Olaszország pedig a harmadik helyet, a második helyen végzett svájci csapat elfordult az izraeli zászlótól, miközben Izrael nemzeti himnusza, a „hatikva” szólt.
Az eset gyors elítélést váltott ki mind Svájcban, mind nemzetközi szinten. A csapat tagjai, Ian Hauri, Theo Brochard, Jonathan Fuhrimann és Sven Vineis azóta közös nyilatkozatot tettek közzé a Svájci Vívószövetség Instagram-oldalán, amelyben megbánásukat fejezték ki tettük miatt.
„Szeretnénk most tisztázni a hozzáállásunkat és sajnálatunkat kifejezni” – írták a sportolók, hangsúlyozva, hogy gesztusuk nem az „Izrael iránti megvetésükről” tanúskodott.
A közlemény szerint a csapat „empátiáját kívánta kifejezni a konfliktus minden felét érintő nagy emberi szenvedés jelenlegi kontextusában”, bár nem utaltak konkrétan a Gázában zajló háborúra.
„Ez nem politikai nyilatkozat volt, és nem tükrözi Izrael elutasítását”
– állították a vívók, megjegyezve, hogy a ceremónia előtt és után is gratuláltak és kezet fogtak az izraeli csapattal.
„Őszintén elnézést kérünk mindenkitől, aki megbántva érezte magát, különösen az izraeli csapatból és az Izraeli Vívószövetségből érkező ellenfeleinktől” – folytatták, majd azzal zárták, hogy „tanulnak” az incidensből.
“Senkivel sem beszélték meg előre”
Svájc izraeli nagykövete, Simon Geissbühler már vasárnap bocsánatkérést intézett az izraeli külügyminisztériumhoz és az Izraeli Vívószövetséghez az incidenst követően.
„Személyesen, de a svájci vívás nevében is sajnálom sportolóink viselkedését”
– írta levelében Geissbühler nagykövet, hangsúlyozva, hogy „egy díjátadó ünnepséget semmiképpen sem szabad politikai nyilatkozatokra visszaélni – annak ellenére, hogy minden sportolónak joga van a saját véleményére a politikai konfliktusokról és háborúkról”.
Tisztázta továbbá, hogy „ezt az akciót senkivel sem beszélték meg előre”, és ígéretet tett arra, hogy a svájci vívószakma „hazatérésük után szembesíti a sportolókat, és ezután dönt a további lépésekről”.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.