Újabb botrányos incidens történt a sportvilágban: a hétvégén az észtországi Tallinban tartott U23-as Európai Vívóbajnokságon a svájci vívóválogatott hátat fordított az izraeli csapatnak az éremosztó ceremónia során, miközben az izraeli himnuszt, a Hátikvát játszották.
Az izraeli férfi U23-as csapat, amelynek tagjai Alon Sarid, Fjodor Khaperski, Jonatán Maszika és Itamar Távor voltak, edzőjük, Alekszandr Ivanov vezetésével, aranyérmet szerzett a tornán, 45–34-re győzték le a svájci válogatottat. Az olasz csapat a harmadik helyen végzett, bronzérmet szerezve.
A pódiumon, az érmek átvételekor a svájci sportolók demonstratívan hátat fordítottak az izraeli csapatnak, amint a Hátikva felcsendült.
A jelenet rögtön heves felháborodást váltott ki, különösen mivel a sportesemények szellemisége elvileg a népek közötti barátságot és tiszteletet hivatott erősíteni.
Az Izraeli Vívó Szövetség egy képviselője a történtek kapcsán úgy nyilatkozott:
„A sportnak az embereket kellene összekötnie, nem pedig megosztania.”
Politikai reakciók
Izrael külügyminisztere, Gideon Száár a közösségi médiában (X/Twitter) reagált az incidensre:
„Szégyen a svájci csapatra tiszteletlen viselkedésük. Nem tudják méltósággal viselni a vereséget, és olyan módon viselkedtek, amely szégyent hozott rájuk és arra az országra, amelyet képviselniük kellene.”
Száár ugyanakkor gratulált az izraeli csapatnak a kiváló teljesítményhez és a megszerzett aranyéremhez.
Előzmények: hasonló esetek
Ez nem az első alkalom, hogy izraeli sportolók nemzetközi versenyen ellenséges gesztusokkal szembesülnek. 2023 májusában az iraki vívóválogatott vonult vissza az isztambuli vívó világbajnokságról, miután a sorsolás eredményeként az izraeli csapat ellen kellett volna pástra lépniük.
A visszalépést az iraki Vívó Szövetség így indokolta:
„Az iraki nemzeti csapat visszavonta részvételét az egyéni számokból az isztambuli vívó világkupán, amely a párizsi olimpiára is kvalifikál. A döntés összhangban áll az iraki parlament által elfogadott törvénnyel, amely bűncselekménynek minősíti az Izraellel való normalizációt, és a palesztin ügy melletti szolidaritás jegyében született.”
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.