Peking hadgyakorlatba kezdett: kínai vadászgépek tűntek fel Izrael határainál

Kína vadászgépeket küldött Egyiptomba egy korábban példa nélküli hadgyakorlatra.

Kína és Egyiptom közös hadgyakorlatot indított a héten az izraeli határ közelében, amit a kínai média „történelmi” első ilyen jellegű gyakorlatnak nevezett.

A hadgyakorlat

A „Civilizáció sasai 2025” elnevezésű gyakorlat vasárnap kezdődött a Wadi Abu Rish légibázison, nagyjából 100 kilométerre nyugatra a Szuezi-öböltől, és várhatóan május közepéig tart.

Az izraeli 12-es csatorna szerint a hadgyakorlaton kínai J-10C vadászgépek, utántöltő repülőgépek és KJ-500 korai előrejelző repülőgépek, valamint az Egyiptom által üzemeltetett orosz gyártmányú MiG-29-esek vesznek részt. A hadgyakorlat az első tengerentúli bevetése a kínai KJ-500-asnak, amely az orosz A-50-eshez hasonlít leginkább.

China, Egypt Begin First Training of Air Force Joint Drill

Chinese and Egyptian air forces started their first-day training of the „Eagles of Civilization 2025” joint exercise at an air base in Egypt on Saturday. The Chinese People’s Liberation Army (PLA) Air Force sent a detachment to Egypt to take part in the joint air force training from mid-April to early May, according to an online post from the Ministry of National Defense.

Nyugati elemzők a lépést Peking azon szélesebb körű stratégiájának részeként értékelik, amelynek célja katonai jelenlétének növelése a Közel-Keleten és Afrikában, miközben az amerikaik visszahúzódnak a térségben.

Egyiptom az izraeli békeszerződést felrúgva épít katonai bázisokat a Sínain

„Egyiptom 700 tankkal növelte páncélos erőit. Egyesek ezt ‘hideg békének’ nevezik, de ez valami egészen más” – mondta egy izraeli elemző.

Alternatívák az amerikai befolyásra

Joseph Votel tábornok, az amerikai CENTCOM korábbi parancsnoka a The War Zone-nak nyilatkozva elmondta: „Kína életképes katonai beszállítóként és stratégiai partnerként pozicionálja magát”, majd hozzátette, hogy Amerika partnerei úgy tűnik, rendelkeznek alternatívákkal.

Mindezt úgy, hogy Egyiptom évente 1,5 milliárd dollárnyi amerikai katonai segélyt kap.

A kínai védelmi minisztérium szerint a hadgyakorlat célja a katonai együttműködés és a bizalom elmélyítése volt. Egyiptomi tisztviselők hozzátették, hogy elméleti és gyakorlati kiképzéssel hangolják össze a két ország harci doktrínáit.

Amint arról lapunk is beszámolt, izraeli védelmi tisztviselők növekvő aggodalmuknak adtak hangot Egyiptom fokozott katonai jelenléte miatt a Sínai-félszigeten, különösen az izraeli határ közelében. Izraeli biztonsági elemzők aggódnak, hogy ezek a lépések – bár terrorizmus- vagy csempészetellenes műveletekként vannak beállítva – megváltoztathatják a regionális hatalmi dinamikát és csökkenthetik Izrael stratégiai rugalmasságát.

Lelepleződött a titok: kínai rakétákkal is lövik Jemenből Izraelt

Kína segít a jemeni húsziknak fegyvereket szerezni a Vörös-tengeren való szabad áthaladásért cserébe – árulták el amerikai hírszerzési források az egyik izraeli hírügynökségnek.

„Felháborító” – egy német tulajdonú szálloda nem fogad többé izraeli turistákat

A szálloda szerint nem diszkrimináció, amit csinálnak.

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.