Ismét botrányba került az amerikai védelmi miniszter egy Signal-csoport miatt

Az Egyesült Államok védelmi minisztere, Pete Hegseth újabb botrányba keveredett, miután a The New York Times beszámolója szerint egy, a családja által használt Signal üzenetküldő csoportban osztott meg bizalmas információkat egy márciusi jemeni légicsapásról. A csoport tagjai között volt felesége, testvére és személyes ügyvédje is.

A jelentés szerint Hegseth ugyanazokat a részleteket osztotta meg, amelyek korábban már kiszivárogtak, amikor véletlenül Jeffrey Goldberg, a The Atlantic főszerkesztője is bekerült egy másik Signal csoportba.

Ez az incidens már akkor is komoly aggodalmat keltett a Trump-adminisztráció legfelsőbb nemzetbiztonsági köreiben.

A Reuters információi szerint Hegseth egyik főtanácsadóját, Dan Caldwellot a múlt héten kísérték ki a Pentagonból, miután a védelmi minisztériumon belüli szivárogtatásokkal kapcsolatos vizsgálat során azonosították. Ezt követően két további magas rangú tisztviselőt, Darin Selnicket és Colin Carrollt is fizetett szabadságra küldtek.

A Pentagon egyelőre nem kommentálta az ügyet.

Nem először

Az Egyesült Államok védelmi minisztere, Pete Hegseth körüli botrány előzménye egy márciusi incidens, amely során egy magas rangú kormányzati, szintén Signal csoportban osztott meg bizalmas katonai információkat.

Március 11-én Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó létrehozott egy Signal csoportot, amelyben többek között Hegseth, JD Vance alelnök, Marco Rubio külügyminiszter és más magas rangú tisztviselők vettek részt. Waltz véletlenül meghívta Jeffrey Goldberget, a The Atlantic főszerkesztőjét is, aki így hozzáférést kapott a csoportban megosztott érzékeny információkhoz. ​Külön pikantériája az ügynek, hogy az sem maga Goldberg, sem pedig az The Atlantic nem nevezhető a Trump-kormányzattal szimpatizálónak.

Március 15-én Hegseth részletes üzenetet küldött a csoportba, amelyben leírta a jemeni légicsapások pontos időzítését, a bevetett fegyverrendszereket és a célpontokat.

Az üzenet tartalmazta például az F-18-as vadászgépek és MQ-9 Reaper drónok indulási időpontjait, valamint a Tomahawk rakéták indításának időzítését.

Az eset komoly politikai vihart kavart, mivel a bizalmas katonai információk nem megfelelő csatornán történő megosztása nemzetbiztonsági kockázatot jelent. A Kongresszus több tagja, köztük Chris Deluzio és Sara Jacobs képviselők, azonnali vizsgálatot és felelősségre vonást követeltek.

A botrány következtében a Pentagon vizsgálatot indított, amely során több magas rangú tisztviselőt, köztük Hegseth tanácsadóját, Dan Caldwellot is elbocsátották. A vizsgálat célja annak megállapítása, hogy megsértették-e a védelmi minisztérium biztonsági protokolljait azáltal, hogy kereskedelmi üzenetküldő alkalmazást használtak hivatalos ügyekben.

Tombol az izraeli hírszerzés az amerikaiak Signal-os szivárogtatása miatt

Érzékeny izraeli hírszerzési információk kerültek nyilvánosságra.

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.