A Vulcan rendszerek a második libanoni háborút követő nyugdíjazásuk után térnek vissza az IDF szolgálatába.
Izrael úgy döntött, hogy a régi Vulcan rendszereket visszahelyezik aktív szolgálatba. Az eredetileg repülőgépek elleni használatra kifejlesztett Vulcan már 20 éve nem állt hadrendben az IDF-nél.
Új kihívások, régi megoldások
A Vulcant újra hadrendbe állítják a drónok által jelentett növekvő fenyegetés elhárítására tett erőfeszítések részeként, különösen a libanoni határ mentén. A Makor Rishon értesülései szerint három rendszer már működőképes, és várhatóan augusztusig további ötöt telepítenek, így az IDF aktív Vulcanjainak száma nyolcra emelkedik.
A Vulcan egy 20 milliméteres Gatling löveg, amelyet páncélozott személyszállítóra szerelnek. Tüzelési sebessége másodpercenként akár 60 lövés, azaz 3600 lövés percenként. Az Egyesült Államokban kifejlesztett rendszer 1975-ben állt szolgálatba az IDF-ben, az 1973-as Jom Kippur-háború tanulságait követően. Az évek során továbbfejlesztették a „Makhbat” névre keresztelt változatra, amely Stinger rakétákat és fejlett megfigyelőrendszereket tartalmazott. A Vulcan-t 2006-ban, a második libanoni háborút követően nyugdíjazták, mivel a fejlettebb rendszerek, mint például a Vaskupola, elsőbbséget kaptak.
A Vaskardok háború kezdete óta Izraelnek szinte minden fronton kiterjedt drónfenyegetésekkel kell szembenéznie, így az IDF egy olyan kihívással szembesült, amely világszerte általánossá vált: a kis méretű, kifinomult drónok elfogásának nehézségével, különösen a Libanonból belépő drónokéval. Ezek a drónok gyakran hajtanak végre „öngyilkos” küldetéseket, célpontokra zuhanva és becsapódáskor felrobbanva. Alacsony magasságban repülnek, így a légvédelmi rendszerek nehezen észlelik őket. A Vaskupola például elsősorban rakéták ellen készült, és kevésbé hatékony az ilyen célpontok ellen.
2023 októbere óta ilyen drónok tucatjai hatoltak be az izraeli légtérbe, néhány esetben súlyos áldozatokat is követeltek – mint például a Golani támaszpont elleni 2024. októberi támadás, amelyben négy katona vesztette életét és több tucat megsebesült.
Ez lenne a megoldás?
Az izraeli biztonsági intézmény többféle választ is vizsgált: a Vaskupola képességeinek módosítását, vadászgépek és helikopterek bevetését, valamint a Rafael „Vasnyaláb” lézerrendszerének alkalmazását, amely várhatóan hamarosan működőképessé válik. Ezek azonban vagy csak részleges megoldást kínálnak, vagy túl költséges a hosszú távú fenntartásuk.
A Vulcan újra üzemképessé tételéhez az IDF régi harcjárműveket hozott ki a poros raktárakból és roncstelepekről – többek között a Hazerim Múzeumból -, és felújította őket. A projektet a Tamar vállalat vezeti, amely a javításokat és átalakításokat végezte, és az IDF katonáit is kiképzi a rendszer működtetésére.
Minden egyes Vulcan lövedék körülbelül 70 gramm robbanóanyagot tartalmaz, és úgy tervezték, hogy a levegőben robbanjon fel, ha nem találja el a célpontját, hogy minimálisra csökkentse a járulékos károk vagy az IDF-csapatok gyülekezőhelyein okozott károk kockázatát.
A hadsereg jelenleg dolgozik valamennyi légi elfogórendszerének összehangolásán, hogy optimális hatékonyságot érjen el a drónok elleni küzdelemben. Arról azonban még nem született végleges döntés, hogy az IDF melyik egysége fogja üzemeltetni a Vulcan rendszereket.
Az IDF közleményében azt írta: „A légierő fokozza erőfeszítéseit, hogy megvédje az ország egét a különböző fenyegetésekkel szemben. A háború során az alakulat már integrálta és továbbra is integrálja a további képességeket, hogy kiterjessze a műveleti választ. Biztonsági okokból nem közölhetünk részleteket a harci egységek felállításáról vagy a konkrét képességek integrálásáról”.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.